Vljudno vabljeni na gostujoče predavanje v angleškem jeziku z naslovom:

Hydrogen and Fuel Cell research towards Carbon Neutrality – Promising materials for green hydrogen production and fuel cells for HDVs

(Raziskave vodika in gorivnih celic v smeri ogljične nevtralnosti – obetavni materiali za zeleno proizvodnjo vodika in gorivne celice za težka vozila)

Prof. Dr. Akihiro IIYAMA,
direktor Centra za nanomateriale vodika in gorivnih celic, Univerza v Yamanashiju, Japonska

Predavanje bo potekalo v petek, 6. septembra, ob 12.45 uri na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, v Leskovarjevi sobi

Zeleni vodik je lahko ključen dejavnik za doseganje ogljične nevtralnosti. Uporaben je kot gorivo za gorivne celice v mobilnosti in industriji, v kotlih za proizvodnjo pare v tovarnah, kot surovina, ki se z zrakom in ogljikovim dioksidom (CO2) uporablja za proizvodnjo e-goriv, ali z zrakom in dušikom za proizvodnjo amoniaka.

Proizvodnja cenovno dostopnega zelenega vodika zahteva elektrolizo vode v velikem obsegu, predvsem pa mora biti ta odporna na nihanja v dobavi električne energije iz sončne ali vetrne energije (tj. obnovljivih virov energije). Raziskave elektrolize vode z anionsko izmenjevalno membrano (AEMWE) so deležne vse večje pozornosti, saj se obeta da bo to cenovno dostopnejša tehnologija, ker za delovanje ne potrebuje katalizatorjev na osnovi plemenitih kovin, hkrati pa kaže večjo zanesljivost in odpornost pri nihanju dobave električne energije iz obnovljivih virov energije. Pri tem se pričakuje, da se bo tehnologija gorivnih celic uveljavila predvsem v sektorju težkih gospodarskih vozil (HDV), saj litij-ionske baterije ne dohajajo zahtev HDV v zvezi s težo in gostoto shranjene energije.

Udeleženke in udeleženci predavanja bodo spoznali najnovejše rezultate raziskav, ki omogočajo industrializacijo AEMWE za proizvodnjo zelenega vodika in uporabe gorivnih celic v HDV, na Univerzi Yamanashi – prvi univerzi na Japonskem po številu člankov in patentov na teh področjih.

Predavanju bo sledila pogostitev in mreženje.

Registracija: TUKAJ
Predavanje je brezplačno, obvezne pa so prijave, ki jih zbiramo do 2. septembra.

Pojdi na vsebino