Naložbo sofinancira Evropska Unija – NextGeneration EU.
Glavni namen programa GREENTECH je pomembno prispevati k nizkoogljični družbi in gospodarstvu ter krepiti odpornost in prilagajanje podnebnim spremembam. Celoten koncept za dosego tega cilja je združiti znanje in tržni potencial nekaterih ključnih akterjev na področju tovarn prihodnosti in energetsko učinkovitih izdelkov ter na svetovnem trgu v kratkem času v velikih količinah zagotoviti zelene in energetsko učinkovite rešitve – in tako dejansko spremeniti svet. Glavni cilj programa je prek prihrankov v proizvodnem procesu in prek bolj zelenih izdelkov prispevati k zmanjšanju emisije CO2 za več kot 17 milijonov ton, k zmanjšanju porabe energije za skoraj devet milijard kWh in k zmanjšanju porabe materiala za približno 800 tisoč ton. Z vključitvijo dodatnih raziskovalnih organizacij s področja družboslovja želimo okrepiti multidisciplinarni pristop k programu. Program je usklajen s prednostnim področjem S5 Tovarne prihodnosti in Pametne stavbe in dom z leseno verigo). Prispevek programa k načelom DNSH se kaže v proizvodnih postopkih in izdelkih, ki zmanjšujejo porabo materialov in energije, zmanjšujejo količino odpadkov, spodbujajo recikliranje in podaljšujejo življenjsko dobo izdelkov.
Foto: utrinki z Javne predstavitve napredka na projektu Greentech, 15. oktober 2024; Cankarjev dom (IFP, d.o.o.)
V konzorciju sodelujejo podjetja Gorenje, d.o.o., Fotona, d.o.o., Domel, d.o.o., LPKF, d.o.o., Yaskawa Slovenija d.o.o., Danfoss Trata, d.o.o., Kronoterm, d.o.o. in Medius, d.o.o. ter raziskovalni organizaciji Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani in Fakulteta za management Univerze na Primorskem. Vodilni partner projekta je Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani. Izvajanje programa je predvideno od 1. 1. 2024 do 30. 6. 2026.
Obseg raziskovalnega programa je 5.2 milijona €, pri čemer je sofinanciran v obsegu 3.75 milijona €. Naložba je del ukrepov NOO, več o načrtu na: www.noo.gov.si.
Program sestavlja 9 med seboj povezanih raziskovalnih in razvojnih projektov (RRP):
RRP1 Tehnologije umetne inteligence za zeleni prehod (TRL 3-4)
V okviru RRP1 potekajo aktivnosti razvoja metodologij vpeljave AI za avtomatizacijo razvojnih korakov ter hitrejšo konceptualizacijo konstrukcijskih rešitev; razvoj nevronskih mrež za nadzor kakovosti na osnovi računalniškega vida; 3D modeliranje (digitalnih dvojčkov proizvodnih modulov) ter njihovo integracijo v koncept pametne tovarne in implementacija sistema za prediktivno vzdrževanje z analizo podatkov iz proizvodnih naprav. Program vključuje tudi analizo sprememb in posledic tehnologij
umetne inteligence programa GREENTECH na proces raziskav in razvoja ter medčloveške interakcije, družbo kot celoto, trajnost in okolje.
RRP2.1 Zelene, hibridne, visokoserijske proizvodne tehnologije (TRL 3-4)
V okviru RRP2.1 poteka razvoj nove generacije laserskih pulzov s prilagodljivimi parametri, razvoj laboratorijskega prototipa za tiskanje funkcionalnih materialov ter razvoj analitičnega modela za predikcijo karakteristik piezouporovnih zaznaval, razvoj programa za generiranje poljubne poti piezouporvnih materiala in avtomatsko generiranje poti ekstrudiranja (3D tisk v virtualnem okolju). Program vključuje tudi analizo sprememb in učinkov zelenih, hibridnih, visokoserijskih proizvodnih tehnologij na družbo, trajnost in okolje.
RRP2.2 Zelene, hibridne, visokoserijske proizvodne tehnologije (TRL 5-6)
RRP2.2 vključuje razvoj prilagodljivega laserskega vira za hibridne proizvodne tehnologije, prototip hibridne proizvodne naprave, predstavitev tehnologije odtiskovanja, predstavitev tehnologije na pravih izdelkih ter analizo vpliva laserskih rešitev na trajnost in okolje.
RRP3.1 Visoko prilagodljiva, učinkovita in okolju prijazna robotska obdelava (TRL 3-4)
V okviru RRP3.1. potekajo aktivnosti razvoja obdelovalnih sistemom za mikroobdelavo površin ter uvodne eksperimente laserskega mikroprocesiranja površin. Hkrati poteka razvoj sistema za mikro obdelavo s tornim gnetenjem, plastičnim utrjevanjem in čiščenjem s suhim ledom za naknadno obdelavo površin. V teku so tudi postopki razvoja programiranja robotskega laserskega sistema v virtualnem okolju.
RRP3.2 Visoko prilagodljiva, učinkovita in okolju prijazna robotska obdelava (TRL 5-6)
RRP3.2 se osredotoča na razvoj hibridnih tehnologij za obdelavo površin in robotskih sistemov s celovito integriranimi senzorji, ki omogočajo prilagodljivo, pametno proizvodnjo individualiziranih izdelkov z učinkovitejšo rabo virov in višjo kakovostjo. Kompleksni 3D izdelki bodo pridobili napredne površinske funkcionalnosti, kar bo omogočilo lažje, manjše in energetsko učinkovitejše končne izdelke z izboljšanimi lastnostmi.
RRP4 Tehnologije za energetsko učinkovito procesiranje kompleksnih geometrij z laserskimi roboti (TRL 3-4)
V okviru RRP 4 poteka razvoj krmilnega algoritma za adaptivno vodenje robota, karakteriziranje kolaborativne robotske roke za adaptivno prilagajanje delovne trajektorije ter integracija algoritmov za obdelavo podatkov za sprotno spremljanje laserskega procesa. Poleg tega poteka razvoj laboratorijskega sistema, ki združuje kolaborativnega robota z laserskim sistemom, 3D kamero in nadzornim sistemom ter razvoj metodologije za vrednotenje energetske učinkovitosti visoko prilagodljivih robotskih sistemov. Hkrati v projektu poteka analiza socialnih, trajnostnih in okoljskih vidikov uvedbe teh sistemov.
RRP5.1 Tehnologije pametnih, energetsko učinkovitih in okolju prijaznih gospodinjskih aparatov (TRL 3-4)
V okviru aktivnosti RRP5.1. poteka razvoj idejne zasnove posameznih komponent bele tehnike v laboratorijskem okolju – arhitekturna zasnova za hladilnike in podsklope sušilnega stroja ter modeliranje zasnove sušilnika perila z namenom učinkovitega izkoristka zračnega toka. Program vključuje tudi zmanjšanje emisije delcev iz tkanin za ter zmanjšanje rabe materialov za izdelavo gospodinjskih aparatov.
RRP5.2 Tehnologije pametnih, energetsko učinkovitih in okolju prijaznih gospodinjskih aparatov (TRL 5-6)
Cilji RRP5.2 so razvoj prototipov energetsko učinkovitih gospodinjskih aparatov, kot sta sušilnik perila z izboljšano učinkovitostjo prenosa toplote in snovi ter hladilnik/zamrzovalnik z materiali za shranjevanje toplote, ki omogočajo znižanje porabe energije in emisij. Poleg tega projekt vključuje razvoj pametnih sistemov za prilagodljivo delovanje glede na nihanje cen električne energije, analizo možnosti izboljšav obstoječih naprav in zasnovo posebnih prenosnikov toplote za optimalno energetsko učinkovitost.
RRP6 Tehnologije pretvorbe energije in upravljanja (TRL 3-4)
V okviru RRP6 poteka analiza možnih komponent in hladiv za mikro parno-kompresijske toplotne črpalke ter termoelektrične module, materiale in prenosnike toplote za podporne toplotne črpalke. Analizirajo se pristopi ter algoritmi za upravljanje mikro-toplotnih črpalk ter eksperimentalni testi za optimizacijo teh sistemov. Vzporedno poteka analiza sprememb in vplivov razvite GREENTECH tehnologije energetsko učinkovitih naprav na družbo, trajnost in okolje.
V okviru celotnega projekta GREENETCH poteka študija ovrednostenja okoljskega vpliva tehnologij/postopkov, razvitih v sklopu projekta, v primerjavi s konvencionalnimi tehnologijami/postopki. V ta namen potekajo primerjalne analize materialne in energijske učinkovitosti različnih obdelovalnih tehnik, c ciljem optimizacije porabe energije, zmanjšanja materialnih izgub in zmanjšanja količine uporabljenih kemikalij. Hkrati se zbirajo in analizirajo masne ter energijske bilance ter raziskuje aplikativnost novih tehnologij za izboljšanje energetske učinkovitosti in trajnostnega razvoja v industriji.
- A novel FuseDecode Autoencoder for industrial visual inspection: incremental anomaly detection improvement with gradual transition from unsupervised to mixed-supervision learning with reduced human effort, N. Kozamernik, D. Bračun, Computers in industry. 2025
- Temperature-amplitude spectrum for early full-field vibration-fatigue-crack identification, M. Česnik and J. Slavič, International Journal of Mechanical Sciences, 2024
Managing Residual Heat Effects in Femtosecond Laser Material Processing by Pulse-on-Demand Operation, J. Petelin, M. Marš, J. Mur and R. Petkovšek, J. Manuf. Mater. Process, 2024 - 2.5D femtosecond laser microstructuring of complex surface patterns, J. Petelin, J. J. Kočica, J. Mur and R. Petkovšek, Surfaces and interfaces, 2025
Copper laser welding control using off-axis camera, T. Brežan, J. Žalac, M. Kos, M. Jezeršek, Akademija strojništva 2024: inženirstvo – inovativen trajnostni razvoj z visoko dodano vrednostjo, Ljubljana, 10. december 2024 - State of the art of miniature compressors, M. Blatnik, K. Klinar, A. Kitanovski, 11th IIR Conference on Compressors and Refrigerants : University of Technology in Bratislava, 9.-11. September 2024
- Analysis of the effect of the refrigerant charge on the performance of a small vapour compression refrigerator, Z. Poropat, M. Blatnik, A. Kitanovski, K. Klinar, Akademija strojništva 2024: inženirstvo – inovativen trajnostni razvoj z visoko dodano vrednostjo, Ljubljana, 10. december 2024