Raziskovalci s Fakultete za strojništvo UL so v sodelovanju z Univerzo v Washingtonu razvili novo metodo, ki omogoča natančno merjenje vibracij tudi na površinah, kjer je vzorec izrazit zgolj v eni smeri oziroma je vzorca ni, in je kot vzorec uporabljen rob strukture. Nova tehnologija omogoča hitrejšo in bolj zanesljivo karakterizacijo konstrukcij brez fizičnega stika. Študijo so objavili v reviji Mechanical Systems and Signal Processing, visoko uvrščeni reviji s področja mehanike (IF=7,9).

Študija predstavlja napredke pri uporabi hitrih kamer za analizo dinamičnega obnašanja konstrukcij. Hitre kamere nudijo brezstično metodo merjenja gibanja in vibracij, pogosto preko digitalne korelacije slik (DIC). Uporaba hitre kamere za brezstično merjenje omogoča identifikacijo pomikov polnega polja (celotne strukture, ki jo kamera vidi), hkrati pa ne spreminja strukture (pospeškomer, na primer, s svojo težo nekoliko spremeni samo strukturo). V nekaterih primerih pa metoda DIC ni primerna, takšni primeri so, ko gre za površine, kjer je vzorec na površini izrazito usmerjen v eno smer, oziroma vzorca na površini ni. Tak primer so kabli, nanje vzorca ni mogoče nanesti, uporabita se zgornji in spodnji rob kabla – metoda DIC ne more enolično prepoznati smeri gibanja kabla. Ta omejitev je znana kot »aperture problem«.

Za reševanje tega problema študija predlaga Directional DIC (D-DIC), metodo, ki predvideva verjetno smer gibanja, ta je pogosto predvidljiva v testih vibracij. Ta pristop izboljša sposobnost sledenja, omogoča meritve na več lokacijah in nudi jasnejše ter zanesljivejše podatke, tudi pod zahtevnimi pogoji. Testi na fleksibilni, mrežasti strukturi so pokazali, da D-DIC presega tradicionalni DIC, zlasti na majhnih območjih brez vzorcev. S predlagano metodo je mogoče meriti širok spekter struktur, tudi kadar površinski vzorec ni dovolj za klasično uporabo DIC. Ta zmogljivost omogoča hitrejšo, lažjo in bolj zanesljivo karakterizacijo struktur z uporabo ne-destruktivne merilne tehnike.

Pojdi na vsebino