V okviru priznanja Odlični v znanosti 2024 sta bila prepoznana kar dva dosežka naših raziskovalcev, ki pomembno prispevata k znanstvenemu napredku in tehnološkemu razvoju. To prestižno priznanje, ki ga podeljuje Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARIS), je namenjeno izpostavitvi najpomembnejših raziskovalnih dosežkov v slovenskem znanstvenem prostoru. Dogodek ARIS, na katerem so bila priznanja podeljena, je potekal 18. novembra 2024 v Narodni galeriji v Ljubljani.

Vir: ARIS

Napredek v materialih za shranjevanje energije

Prof. dr. Tomaž Katrašnik je s sodelavcema doc. dr. Klemnom Zeličem in Igorjem Meletom ter raziskovalci s Kemijskega inštituta z interdisciplinarno raziskavo, objavljeno v prestižni znanstveni reviji Advanced Materials, razkril ključne lastnosti materialov s fazno separacijo, ki vplivajo na njihovo elektrokemijsko obnašanje. Raziskava z naslovom “Vstop v napetostno histerezo v materialih s fazno separacijo: razkritje elektrokemijskega odziva znotraj-delčno fazno separiranega stanja” ponuja nova orodja za optimizacijo naprednih baterijskih sistemov. Ti so bistveni za razvoj trajnostnih energetskih rešitev, ki podpirajo globalno zeleno preobrazbo.

Vir: ARIS

Hladna plazma za dezinfekcijo tekočin

Drugi dosežek, nagrajen s priznanjem, je rezultat sodelovanja prof. dr. Matevža Dularja in doc. dr. Martina Petkovška, skupaj z drugimi strokovnjaki Instituta Jožef Stefan ter Nacionalnega inštituta za biologijo. Razvili so inovativno metodo in napravo za dezinfekcijo tekočin z uporabo hladne plazme v stabilnem superkavitacijskem mehurčku, kar je bilo potrjeno tudi z ameriškim patentom (US Patent 11,807,555 B2). Raziskava, objavljena v reviji Environment International, predstavlja prebojno tehnologijo za učinkovito in okolju prijazno inaktivacijo virusov v vodi, kar ima velik potencial za uporabo v industriji in javnem zdravju.

Raziskava prof. Katrašnika z naslovom “Vstop v napetostno histerezo v materialih s fazno separacijo: razkritje elektrokemijskega odziva znotraj-delčno fazno separiranega stanja” se osredotoča na ključne izzive pri razvoju materialov za napredne baterijske sisteme. Sodelovanje z domačimi in tujimi strokovnjaki mu je omogočilo natančno analizo procesov, ki vplivajo na učinkovitost in trajnost elektrokemijskih naprav. Rezultati raziskave, objavljeni v prestižni znanstveni reviji Advanced Materials, ne le poglabljajo razumevanje faznih prehodov v materialih, temveč tudi odpirajo nove možnosti za izboljšanje tehnologij shranjevanja energije.

Oba dosežka sta bila predstavljena na okrogli mizi Naravoslovje in tehnika v okviru dogodka ARIS 2024, kjer so poudarili pomen interdisciplinarnega sodelovanja in inovacij za prihodnost.

Iskrene čestitke vsem za izjemno priznanje; želimo jim še veliko uspehov pri nadaljnjem delu!

Pojdi na vsebino