Naši raziskovalci so nedavno objavili eksperimentalno študijo o medsebojnem vplivu fokusiranja s plinom in električnim poljem na značilnosti mikro curkov v reviji Frontiers in Molecular Biosciences, IF=6.113. V študiji so raziskovalci predlagali pomoč električnega polja za dostavo proteinskih mikrokristalov v rentgenske žarke, ki jih ustvarjajo sinhrotroni ali laserji s prostimi elektroni. Članek je rezultat sodelovanja med Laboratorijem za dinamiko fluidov in termodinamiko (LFDT), Fakultete za strojništvo in Center for Free-Electron Laser Science (CFEL) iz Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY), Hamburg ter Univerze v Sevilli.  V okviru znanstvenega obiska je prvi avtor, naš magistrski študent, v DESY  izvedel meritve in obširne analize z instrumenti, ki jih je razvila Gisel Peña Murillo iz CFEL. Prispevek opisuje nove zanimive oblike curkov, ki zahtevajo nadaljnje eksperimentalne, teoretične in numerične študije. Prispevek nadaljuje vrsto uspešnih rezultatov dolgoročnega znanstvenega sodelovanja naših raziskovalcev s skupino dr. Saše Bajt iz CFEL, DESY.

Povezava do članka:  https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmolb.2023.1006733/full

Slika 1: Opažene oblike curkov pri različnih procesnih parametrih