Prof. dr. Matevž Dular iz Laboratorija za vodne in turbinske stroje (LVTS) je v sodelovanju z raziskovalci s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo (Univerze v LJubljani) in Argonne National Labs (ZDA) raziskal možnost uporabe ultrazvočne kavitacije za funkcionalizacijo reduciranega grafen oksida. Rezultate raziskave so objavili v reviji Ultrasonics Sonochemistry (IF=9.336).

Grafen, material z izjemnimi toplotnimi, električnimi, optičnimi in mehanskimi lastnostmi, postaja vse bolj zanimiv za uporabo v sodobnih električnih napravah. S prilagajanjem njegovih lastnosti določenemu namenu, tj. z njegovo funkcionalizacijo, je mogoče izdelati visoko zmogljive elektronske sisteme. V študiji so raziskovalci dosegli funkcionalizacijo reduciranega grafenovega oksida (rGO) z ultrazvočno obdelavo v enostopenjskem procesu z uporabo polivinil alkohola (PVA) kot modelne molekule, ki se veže na površino rGO. Raziskali smo vpliv energije sonikacije na učinkovitost funkcionalizacije rGO ter pokazali, da obstaja optimum, ki ga na eni strani določa minimalna potrebna amplituda tlačnih valov, na drugi pa minimalna velikost delcev rGO po sonikaciji.

Povezava do članka: https://doi.org/10.1016/j.ultsonch.2022.106212.

Slika 1: Grafična predstavitev funkcionalizacije rGO s PVA z uporabo ultrazvočne kavitacije