Prehod na gospodarstvo, ki temelji tudi na vodikovi ekonomiji, zahteva spremembo paradigme v pristopih. Tradicionalne inženirske prakse je treba dopolniti s celostno perspektivo, ki upošteva varnostna, okoljska, socialna in ekonomska načela v celotnem življenjskem ciklu ciljnega sistema (npr. elektrolizer, gorivna celica). Cilj projekta GUESS-WHy, v katerem sodeluje Laboratorij za termoenergetiko, je izboljšati trajnost in varnost sistemov gorivnih celic in vodika s spodbujanjem metodologije pristopa varne in trajnostne zasnove.
Evropska unija je vodik in vodikove tehnologije prepoznala kot strateško pomembne za prepotreben energetski prehod na obnovljive vire energije. Za uspešno implementacijo vodikovih tehnologij bodo le-te morale biti trajnostnostne in varne skozi celoten življenjski cikel. Cilj triletnega EU projekta GUESS-WHy (GUidelinEs for Safe and Sustainable-by-design systems based on reneWable Hydrogen), ki se je začel z letom 2025, je definirati smernice za varno in trajnostnostno zasnovo gorivnih celic in vodikovih tehnologij. Projekt je financiran s strani programa Horizon Europe, pod okriljem Clean Hydrogen Partnership. Celotna vrednost projekta je 1.499.976,56 €, delež Fakultete za strojništvo pa znaša 183.625,00 €.
Znotraj projekta bodo raziskovalci obravnavali sedem tehnologij, ki so na različnih ravneh tehnološke razvitosti: (i) gorivna celica s protonsko prepustno membrano, (ii) elektrolizer s protonsko propustno membrano, (iii) gorivna celica s trdnim oksidom, (iv) elektrolizer s trdnim oksidom, (v) alkalni elektrolizer, (vi) plinska turbina na vodik in (vii) shranjevanje v kovinskih hidridih Projekt je nadaljevanje uspešno končanega projekta eGHOST (https://eghost.eu/), kjer je kot partner prav tako sodelovala ekipa Katedre za energetsko strojništvo.
Ekipa Katedre za energetsko strojništvo pod vodstvom izr. prof. dr. Mitje Morija je v projektu zadolžena za trajnostnostno vrednotenje obravnavanih tehnologij. Vsaka vključena tehnologija bo ovrednotena z metodologijo okoljske analize življenjskih ciklov (environmental LCA), metodologijo stroškovne analize (LCC) in metodologijo družbene analize življenjskih ciklov (Social LCA).
Kick-off sestanek konzorcija partnerjev projekta GUESS-WHy, Bruselj, januar 2025