Laboratorij za meritve v procesnem strojništvu (LMPS) je pridobil dva 3-letna evropska raziskovalna projekta, ki se osredotočata na področje meroslovja pretoka energijskih plinov:
- Metrology for reliable liquefied energy gases measurement (CryoMet, 2025-2028; finančni obseg 2,6 MEUR, koordinator dr. Menne Schakel, VSL National Metrology Institute, Nizozemska; koordinator na strani UL FS: izr. prof. dr. Jože Kutin).
- Metrology for smart metering in gas networks (SmartGasNet, 2025-2028; finančni obseg 1,9 MEUR, koordinator: dr. Adriaan van der Veen, VSL National Metrology Institute, Nizozemska; koordinator na strani UL FS: doc. dr. Gregor Bobovnik).
Projekta sta financirana znotraj raziskovalnega programa EPM European Partnership on Metrology (Horizon Europe – EURAMET). Ukvarjata se z obvladovanjem meroslovne sledljivosti in negotovosti merjenj obnovljivih energijskih plinov, kot so vodik, bioplin, biometan, tako v plinastem kot kriogenem kapljevitem stanju. Ustrezna meroslovna infrastruktura na tem področju je ključna za vključevanje obnovljivih plinov v obstoječe energetske sisteme in posledično za doseganje ciljev zelenega dogovora.
Splošni cilj projekta CryoMet je vzpostaviti merilne sisteme za ukapljevinjeni vodik in bioplin in obvladovati njihovo negotovost v dejanskih pogojih obračunskih merjenj. Glavni prispevki UL FS k temu projektu so v delovnih sklopih, ki se osredotočajo na zanesljivost merjenja pretoka ukapljevinjenih plinov in na meroslovno sledljivost merjenja temperature v teh pogojih. Ključne raziskovalne rezultate in znanstvene prispevke pričakujemo v povezavi z vrednotenjem vplivnih faktorjev, razvojem naprednih metod za njihovo korekcijo in zmanjševanjem merilne negotovosti. Poseben poudarek bo na raziskavah in razvoju Coriolisovih merilnikov masnega pretoka za uporabo pri točenju kriogenih goriv in temperaturnih merilnih sistemov za uporabo v statičnih in dinamičnih pogojih kriogenega toka tekočine.
Splošni cilj projekta SmartGasNet je vzpostavitev meroslovne infrastrukture za prevzem plinov iz obnovljivih virov (biometan, vodik) v obstoječa plinska omrežja. Glavni prispevki UL FS k temu projektu so v delovnih paketih, ki se osredotočajo na vzpostavitev podatkov za časovno odvisne spremembe pretoka plina v različnih realnih scenarijih v plinskih omrežjih ter na razvoj analitičnih in numeričnih metod za prepoznavanje in vrednotenje različnih prispevkov k negotovosti merjenja količine in energije plina. Ključne raziskovalne rezultate in znanstvene prispevke pričakujemo na področju razvoja naprednih metod za oceno merilne negotovosti, vključno s komponento, ki je povezana z integracijo ali povprečenjem časovno vzorčenih podatkov. Poseben poudarek bo na vrednotenju dinamičnih in korelacijskih vplivov ter na preverjanju razvitih metod z uporabo sintetičnih in empiričnih podatkov.