Raziskovalci Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani so razvili novo metodo, ki z uporabo amplitudnega spektra temperature omogoča učinkovito zaznavanje razpok pri vibracijskem utrujanju. Razvita metoda temelji na principih termoelastičnosti in uporabi visokohitrostnih infrardečih kamer, ki zajemajo slike s hitrostjo do 3000 sličic na sekundo, kar omogoča spremljanje razpok v realnem času pri lastnih frekvencah struktur do 500 Hz, brez prekinitve preskusnih postopkov.

V študiji je bilo prikazano, da razvita metoda omogoča natančno določanje mest iniciacije in poti propagacije razpok pri različnih materialih, vključno z aluminijem in 3D-natisnjenimi polimeri. Razpoke, identificirane v sklopu raziskave, so bile manjše od 0,2 mm, kar kaže na izjemno prostorsko ločljivost metode. Zaradi svoje natančnosti, nezahtevne priprave površin in prilagodljivosti različnim materialom je metoda primerna za širok spekter industrijskih aplikacij, kjer je ključnega pomena spremljanje stanja konstrukcij.


Nova metoda predstavlja pomemben korak naprej pri neporušnem testiranju materialov in lahko prispeva k izboljšanju varnosti in vzdržljivosti mehanskih sistemov, ki so izpostavljeni vibracijskim obremenitvam. Razvita metoda omogoča zgodnjo identifikacijo poškodb zaradi vibracij, ter neposredno identificira kritično lastno frekvenco oz. frekvenčno območje vibracijske obremenitve. Slednje informacije predstavljajo ključno vedenje o odzivu strukture, na podlagi katerega lahko hitreje in bolj zanesljivo optimiramo izdelek in tako dosežemo njegov krajši razvojni cikel izdelka. Podrobnosti raziskave so na voljo v članku, objavljenem v reviji International Journal of Mechanical Sciences (IF=7.1).

Pojdi na vsebino