Raziskovalci iz Laboratorija za hlajenje in daljinsko energetiko (LAHDE) so v sodelovanju z Univerzo v Sevilli in Univerzo v Cambridgeu objavili znanstveni članek v reviji Advanced Energy Materials (IF=27.6), kjer so predstavili perspektivo o uporabi magnetokaloričnih, piromagnetnih, elektrokaloričnih in piroelektričnih materialov za pretvorbo energije.
Tehnologije, ki izkoriščajo omenjene materiale, imajo kot alternativa obstoječim tehnologijam velik potencial v izboljšavi energetske učinkovitosti in rabi okolju prijaznih materialov in tekočin tako na področju kriogenike, hlajenja, toplotnih črpalk kot tudi na področju učinkovite pretvorbe nizkotemperaturne odpadne toplote v koristno delo.
Slika: Shematski prikaz dveh konceptov delovanja Hypereg z membranami (levo) in aktuatorji (desno).
V prvem delu članka so raziskovalci predstavili največje izzive, s katerimi se soočajo omenjeni materiali in njihove aplikacije, v drugem delu pa so raziskovalci predlagali konkretne rešitve s poudarkom na področju izboljšanja prenosa toplote med materiali in delovnim medijem v napravah.
Avtorji so v članku tudi prvič predstavili nov koncept delovanja toplotnega regeneratorja Hypereg, za katerega je LAHDE pridobil ameriški in kitajski patent. Le-ta omogoča bistveno povečanje gostote moči ne samo kaloričnih naprav, temveč tudi naprav, ki sodijo med tehnologije termoakustike in mehanskega Strilingovega principa.
Raziskovalci so v zaključku razmišljali in odpirali vprašanja o še popolnoma neraziskanih področjih, ki segajo od ultra-visoko temperaturnih toplotnih črpalk do aplikacij izven našega planeta.