Na stalni razstavi Centra vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga v Vitanju je svoje mesto dobil eksponat raziskovalnega projekta SpaceDent – prvega slovenskega študentskega projekta, izvedenega v okviru programa ESA Academy Evropske vesoljske agencije (ESA), v sodelovanju z UL Medicinsko fakulteto in UL Fakulteto za strojništvo, kjer so študentje uspešno izvedli simulacijo zobozdravstvenih posegov v breztežnosti med paraboličnim letom. Eksponat raziskovalne konstrukcije ponazarja poenostavljeno okolje zobozdravstvene ambulante s prilagojenimi zobozdravstvenimi inštrumenti, zobozdravstvenim manekenom ter filtrirnim in električnim sistemom, zasnovanimi za delovanje v pogojih mikro- in hipergravitacije. Projekt predstavlja pomemben mejnik pri razvoju vesoljskega zobozdravstva, ki naslavlja izzive dolgotrajnih misij na Luno in Mars.

Raziskovalni projekt SpaceDent, ki so ga zasnovali in izvedli študentje dentalne medicine, strojništva in elektrotehnike Univerze v Ljubljani, je med 83. ESA kampanjo paraboličnih letov nad Atlantskim oceanom prvič preizkusil, kako varno izvajati zobozdravstvene posege v breztežnosti z uporabo sodobnih inštrumentov. V raziskavi sta študenta dentalne medicine, med 90 parabolami z 22-sekundnimi intervali mikrogravitacije, izvedla prve postopke preparacije zob in izdelave zobnih zalivk na zobozdravstvenih manekenih. Postopki so se izvedli v posebej zasnovanem izoliranem prostoru, ki je omejil širjenje odpadnih delcev po kabini letala ter preprečil neželene interakcije s preostalimi eksperimenti. Rezultati raziskave so pokazali, da je tudi v breztežnosti mogoče zagotoviti dovolj nadzora za varno izvajanje tovrstnih posegov, kar odpira možnosti za širitev nabora medicinskih in kirurških intervencij, izvedljivih v vesolju.

Člani projekta SpaceDent smo izjemno počaščeni in iskreno hvaležni, da je naš eksponat postal del stalne razstave Centra vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga. Umestitev v tako pomembno nacionalno institucijo pošilja spodbudno sporočilo vsem slovenskim študentom, naj se pogumno podajo na pot vesoljskega raziskovanja, saj je njihov doprinos prepoznan, cenjen in pomemben del slovenskega ter evropskega vesoljskega napredka. Predstavnikom Centra Noordung se iskreno zahvaljujemo za prijaznost in priložnost, da se naša zgodba ohrani v hramu slovenske vesoljske dediščine.“ sta povedala člana skupine, Tine Šefic in Hana Prtenjak.

Eksponat SpaceDent predstavlja izjemen primer slovenske inovativnosti, znanja in interdisciplinarnega sodelovanja. Z njegovo vključitvijo v stalno razstavo želimo obiskovalcem približati realne izzive vesoljskih misij ter poudariti pomembnost priprav na medicinsko oskrbo v vesolju. Hkrati pa želimo spodbuditi mlade, da z vizijo in pogumom soustvarjajo prihodnost vesoljskih raziskav.
— Neža Pavlič Brečko, direktorica Centra Noordung

Stalna postavitev eksponata v Centru Noordung obiskovalcem omogoča vpogled v pomemben dosežek slovenskih študentov, vključno s konstrukcijo, zasnovano za izvajanje raziskav med paraboličnim letom, ter osvetljuje pomen interdisciplinarnega sodelovanja med medicinskimi in tehniškimi vedami. Hkrati prispeva k ozaveščanju o pomenu priprav na prihodnje vesoljske misije in razvoju rešitev, ki bodo v prihodnosti izboljšale zdravstveno oskrbo tudi na Zemlji – zlasti v težko dostopnih in ekstremnih okoljih.

Več informacij o raziskovalnem projektu SpaceDent je na voljo na spletni strani projekta: www.spacedentproject.com

Člani skupine SpaceDent: Tine Šefic, Mitja Dergan, Hana Prtenjak, Tomaž Tomšič, Tomi Štucin, Matic Hvala, Rok Gerbec in Tomaž Škapin

Mentor: prof. dr. Aleš Fidler

Somentor: izr. prof. dr. Simon Oman

Izposoja zobozdravstvenih manekenov: Center za učenje kliničnih veščin dentalne medicine UL Medicinske fakultete

Prostor za izdelavo konstrukcij: Peskovnik – Odprti laboratorij UL Fakultete za strojništvo

Foto: arhiv SpaceDent

Pojdi na vsebino