V torek, 15. oktobra, se je v dvorani Alme Karlin Cankarjevega doma odvila ekskluzivna predstavitev projekta Greentech, ki združuje 11 ključnih akademskih in industrijskih partnerjev, da bi prinesli inovativne rešitve za trajnostno prihodnost. Projekt se osredotoča na zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in energetske porabe ter na spodbujanje krožnega gospodarstva.

V uvodnem nagovoru je dekan Fakultete za strojništvo, prof. dr. Mihael Sekavčnik, izpostavil: „Greentech je pomemben korak naprej v naši zavezi k razvoju trajnostnih tehnologij. Sodelovanje med različnimi partnerji bo omogočilo hitrejši prehod na nove tehnologije, kar je ključno za dosego podnebnih ciljev.

Častna gostja na dogodku, dr. Špela Stres, direktorica Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS), je poudarila: „Naložbe v raziskave in inovacije so ključni dejavnik produktivnosti in gospodarskega razvoja. Izredno sem vesela, ker je iz prikazanega mogoče zaključiti ne samo, da svoje delo jemljejo izjemno resno, temveč, da so pri izvajanju med seboj tudi zelo povezani. In ta povezanost bo za prihodnost projekta, Fakulteto za strojništvo kot koordinatorja projekta in slovenski prispevek na področju zelenega prehoda izjemnega pomena.“ Direktorica je izpostavila tudi izjemno delo ekipe svojih sodelavcev: »ki je postavila instrument financiranje, ki omogoča izvedbo tovrstnih projektov

Prodekan Fakultete za strojništvo za znanstveno raziskovalno dejavnost in mednarodno sodelovanje in vodja projekta, prof. dr. Janko Slavič, je dodal: „Z našim projektom želimo zmanjšati porabo materialov, izboljšati energetsko učinkovitost in spodbujati pametno upravljanje sistemov. Greentech bo omogočil celovite rešitve, ki se bodo izboljšale konkurenčnost slovenskih podjetij in hkrati prispevale k zelenemu prehodu.“

Zaradi nujnosti zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in energetske porabe je Greentech zasnovan kot revolucija v industriji s poudarkom na razvoju naprednih, trajnostnih tehnologij. Projekt ponuja celovite rešitve, ki bodo imele občuten vpliv na podnebne cilje.

Glavni cilji projekta Greentech so:

  • Zmanjšanje emisij CO2: Greentech bo v naslednjih desetih letih prispeval k zmanjšanju emisij za več kot 17 milijonov ton CO2 z razvojem energetsko učinkovitih naprav in izboljšanjem proizvodnih procesov.
  • Zmanjšanje porabe energije: V desetletnem obdobju bo Greentech prispeval k prihranku 8,93 milijard kWh energije z novimi rešitvami za gospodinjske aparate in industrijo.
  • Zmanjšanje porabe materialov: Greentech cilja na zmanjšanje materialne porabe za 800.120 ton z uporabo naprednih metod digitalnih dvojčkov in tehnologij umetne inteligence.
  • Pametno upravljanje sistemov: Uporaba digitalnih dvojčkov in umetne inteligence bo optimizirala proizvodne procese, zmanjšala porabo virov, odkrila anomalije v realnem času ter povečala učinkovitost.
  • Krožno gospodarstvo: Greentech spodbuja krožno gospodarstvo s trajnostno uporabo materialov, ponovnim recikliranjem in zmanjšanjem odpadkov.
  • Zeleni gospodinjski aparati: Razvoj prvega prototipa gospodinjskega aparata za shranjevanje toplote, ki bo zmanjšal porabo energije za 3,8 milijonov MWh in posledično zmanjšal emisije CO2 za 1,23 milijona ton.

Greentech združuje 11 ključnih partnerjev: Gorenje, d.o.o., Fotona, d.o.o., Domel, d.o.o., LPKF, d.o.o., Yaskawa Slovenija d.o.o., Danfoss Trata, d.o.o., Kronoterm, d.o.o. in Medius, d.o.o. ter raziskovalne organizacije Fakulteta za družbene vede (UL), Fakulteta za management (UP) in vodilni partner projekta Fakulteta za strojništvo (UL), ki bodo s svojim sodelovanjem omogočili hiter prehod tehnologij na trg, kar bo povečalo konkurenčnost slovenskega in evropskega gospodarstva.

Projekt v skupni vrednosti 5,2 milijona € je sofinanciran s sredstvi Načrta za okrevanje in odpornost v obsegu 3.75 milijona € in bo z novimi tehnologijami bistveno prispeval k zelenemu prehodu v industriji.

Posnetek celotnega dogodka si lahko ogledate na spletni strani STA, dostopen pa je tudi preko YouTube, Facebook profila STA.

Foto: Črt Piksi

Pojdi na vsebino