Raziskovalci Laboratorija za vodne in turbinske stroje (LVTS) so v sodelovanju z raziskovalci Laboratorija za eksperimentalno mehaniko (LEM), raziskovalci Oddelka za materiale in metalurgijo Naravoslovnotehniške fakultete (NTF) in raziskovalci Oddelka za geološke in okoljske študije Univerze Milano-Bicocca (UNIMIB) razvili postopek za predelavo azbestnih odpadkov v neškodljiva biotopna vlakna kamene volne, ki se lahko ponovno uporabijo kot izolacijski ali kompozitni gradbeni material. Rezultati študije so objavljeni v priznani reviji Construction and Building Materials (IF = 7.4).
Azbest je naraven vlaknast material, ki zaradi izjemno kemijsko obstojnih vlaken predstavlja veliko nevarnost za zdravje, če jih vdihnemo. Kljub večdesetletni prepovedi proizvodnje azbestnih izdelkov so le-ti v okolju še vedno prisotni v obliki gradbenega materiala (npr. cement-azbestna kritina in vodovodne cevi), ki ob koncu življenjske dobe postane nevaren gradbeni odpadek. Najpogosteje se azbestne odpadke trajno skladišči na deponijah, kar na dolgi rok ni zanesljiva rešitev. Zato so raziskovalci razvili postopek za predelavo v zdravju neškodljiva vlakna kamene volne.
Laboratorijska centrifuga za izdelavo vlaken kamene volne iz staljenih surovin, segretih na 1500°C
Azbestne odpadke so najprej termično deaktivirali in zmleli, s čimer so uničili nevarna vlakna. Sledilo je taljenje z dodajanjem bazaltnega in kremenčevega peska, s čimer so spremenili kemijsko sestavo azbestnih odpadkov in jo približali sestavi taline industrijske kamene volne, ki izpolnjuje zahteve biotopnosti v primeru inhalacije. Talino so na laboratorijski centrifugi nato razvlaknili v kameno volno in na njej izvedli kemijske, termokalorične in mikromehanske preizkuse ter s tem dokazali primerljivost z industrijsko proizvedenim izolacijskim materialom.
Rezultati študije potrjujejo, da je azbestne odpadke z uporabo ustreznih postopkov mehanske in termične obdelave mogoče varno in trajno odstraniti iz okolja, obenem pa jih po načelih krožnega gospodarstva ponovno koristno uporabiti kot surovino za proizvodnjo zdravju neškodljivega izolacijskega materiala.
Naslovna slika: Pixabay