Dekan UL Fakultete za strojništvo, prof. dr. Mihael Sekavčnik, je skupaj s prodekanom za znanstveno raziskovalno dejavnost in mednarodno sodelovanje, prof. dr. Jankom Slavičem, ter prof. dr. Tomažem Katrašnikom, vodjo Laboratorija za motorje z notranjim zgorevanjem in elektromobilnost danes sprejel predstavnike japonske Univerze v Yamanashiju. Štiričlansko delegacijo je vodila prof. dr. Xiaoyang Mao, prorektorica in izvršna direktorica univerze, spremljali so jo prof. dr. Masaru Iwasaki, prorektor, prof. dr. Akihiro Iiyama, vodja Centra za nanomateriale za vodik in gorivne celice ter prof. dr. Hiromitsu Nishizaki, direktor Centra za promocijo internacionalizacije.
V okviru obiska japonske delegacije na Univerzi v Ljubljani je prof. dr. Akihiro Iiyama danes predstavil najnovejše rezultate raziskav proizvodnje zelenega vodika z uporabo elektrolize vode z anionsko izmenjevalno membrano. Srečanju na Fakulteti za strojništvo UL se je pridružila tudi japonska veleposlanica v Sloveniji, njena ekscelenca Akiko Yoshida, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije, dr. Igor Papič ter rektor ljubljanske univerze, prof. dr. Gregor Majdič.
“Čeprav se Japonska morda zdi daleč, je sodelovanje z japonskimi univerzami zelo pomembno, saj je Japonska na marsikaterem področju vodilna v tehnološkem razvoju. Sodelovanje z odličnimi japonskimi univerzami lahko prinaša veliko koristi tako za Univerzo v Ljubljani kot za partnerske japonske ustanove. Kakšen pomen daje Japonska država mednarodnemu sodelovanju njihovih univerz, pa nenazadnje kaže tudi dejstvo, da je na več srečanjih s predstavniki univerz sodelovala tudi japonska veleposlanica, ki si želi okrepiti raziskovalno in visokošolsko sodelovanje med državama,” je ob srečanju povedal rektor UL.
Dekan Fakultete za strojništvo, prof. dr. Mihael Sekavčnik, je izrazil zadovoljstvo nad obiskom in poudaril pomen mednarodnega sodelovanja: »Fakulteta za strojništvo je že dolgo predana inovacijam in raziskavam na področju trajnostnega razvoja. Veseli me, da lahko izmenjujemo znanje in ideje z vrhunskimi japonskimi strokovnjaki, zlasti na področju vodikovih tehnologij, ki so ključnega pomena za energetsko prihodnost. Med obiskom smo se zavezali, da bomo vzpostavili konkretne skupne iniciative na ravni raziskovalnih projektov in izmenjave študentov in raziskovalcev.«
Z japonsko delegacijo so se srečali tudi predstavniki Medicinske fakultete, Biotehniške fakultete ter Fakultete za elektrotehniko. Srečanja so bila namenjena pogovoru o poglobitvi sodelovanja na področju izmenjav osebja in študentov ter izvedbe skupnih aktivnosti in projektov.
Univerza v Yamanashiju je med vodilnimi na Japonskem in združuje štiri fakultete: Pedagoško fakulteto, Medicinsko fakulteto, Fakulteto za inženirstvo in Fakulteto za znanosti o življenju in okolju ter dve podiplomski šoli. Ima tudi veliko raziskovalnih inštitutov in izobraževalnih ustanov, kot sta Center za vodik in nanomateriale za gorivne celice ter Inštitut za enologijo in vinogradništvo. Univerza je znana predvsem po svojih vrhunskih raziskavah na področju vodikovih tehnologij in naprednih materialov. Univerza v Ljubljani in Univerza v Yamanashiju imata sklenjen splošni mednarodni medinstitucionalni sporazum, prav tako poteka tudi sodelovanje v okviru mednarodne kreditne mobilnosti, ki omogoča sofinanciranje izmenjav študentov in osebja med univerzama.
Ta obisk predstavlja pomembno priložnost za krepitev sodelovanja med Slovenijo in Japonsko ter izmenjavo znanja med univerzama.
Foto: IFP, d. o. o.