Sodelavci laboratorija LAMPA so projekt TerraScout zaključili s testiranjem večrobotskega sistema na simulatorju Luninega površja v objektu LUNA v Kölnu v Nemčiji. Projekt je financirala Evropska vesoljska agencija (ESA) v okviru aktivnosti RPA za članice v pridruževanju.

Projekt TerraScout je usmerjen v razvoj avtonomnega sistema za raziskovanje površine na Luni. Zasnovan je na zamisli, da je prihodnost raziskovanja vesolja v sistemih, sestavljenih iz več preprostejših, manjših in cenejših robotskih enot, sposobnih sodelovanja in avtonomnega delovanja. Takšni sistemi omogočajo učinkovitejše in hitrejše raziskovanje nebesnih teles, saj sodelovanje vključuje večjo prilagodljivost in robustnost celotnega sistema ob hkratnem zmanjšanju stroškov in kompleksnosti posameznih enot.  Cilj projekta TerraScout je
razvoj naprednega sistema za avtonomno 3D kartiranje z globinskimi kamerami in penetrometrično testiranje Lunine površine z uporabo več robotskih enot, ki sodelujejo pri pridobivanju podatkov. Sistem je namenjen pridobivanju natančnih in zanesljivih podatkov o topografiji in fizikalnih lastnostih površine, na katerih lahko temeljijo nadaljnje raziskave in druge misije na Luni.

Objekt LUNA, ki stoji neposredno ob Evropskem astronavtskem centru ESA (EAC), je uradno odprl svoja vrata septembra 2024 kot najsodobnejši center za usposabljanje in testiranje prihodnjih lunarnih misij. Objekt je skupni projekt Evropske vesoljske agencije (ESA) in Nemškega vesoljskega centra (DLR). Igra vlogo “Lune na Zemlji”, saj je zasnovan
za posnemanje razmer na Luninem površju, kar astronavtom, znanstvenikom in strokovnjakom omogoča usposabljanje in testiranje inovativnih tehnologij v pripravah na človeške in robotske misije na Luno. Objekt vključuje testno območje s simuliranim lunarnim regolitom velikosti 700 kvadratnih metrov, ki posnema prah in skale ter z osvetlitvijo simulira dan in noč na Luni. Za celovito izvedbo testiranj objekt vsebuje tudi prostore za pripravo na raziskave, nadzorne sobe in laboratorijske prostore.Testiranje sistema TerraScout je potekalo 15. in 16. julija 2025. Izvedenih je bilo 13 preizkusov za preverjanje ustreznosti robotov za premikanje po Lunini površini in učinkovitosti razvitega avtonomnega kartiranja in penetrometričnega testiranja. Preizkusi so potekali v scenarijih z različnimi velikostmi flote in v pogojih različnih osvetlitev.

Preizkus je uspešno demonstriral delovanje razvitega sistema TerraScout tako v smislu kakovosti kartiranja kot merjenja nosilnosti tal. Podatki, zbrani med testiranji, odpirajo možnosti razširjene analize in nadaljnjega razvoja sistemov strojnega vida za uporabo na Luni, navigacije po Lunini površini in medrobotskega sodelovanja za doseganje visoke stopnje avtonomnosti in učinkovitosti pri raziskovanju vesolja.

Pri projektu TerraScout so sodelovali člani laboratorija LAMPA: doc. dr. Rok Vrabič (vodja projekta), dr. Tena Žužek, dr. Andreja Malus in Jure Dvoršak, ki je obenem tudi avtor priloženega fotografskega gradiva.

Uradne fotografije LUNA: © ESA/DLR – @LUNA

 

 

 

 

Pojdi na vsebino