Raziskovalci Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani so v vodilni znanstveni reviji področja objavili izvirni znanstveni članek na temo razičnih metod vrednotenja vibracijske poškodovanosti v frekvenčni domeni. Znanstveni prispevek leži v tem, da je avtorjem uspelo zbrati večino objavljenih metod ter jih predstaviti v okviru enovite teorije; vse predstavljen metode so tudi numerično primerjali.

Vibracijsko utrujanje v spektralni domeni povezuje teorijo strukturne dinamike z visokociklično vibracijsko utrujenostjo. Ta raziskava naredi teoretični pregled različni metod, katere so strukturirane glede: ozkopasovne metode s korekcijskim faktorjem (Wirsching–Light, Ortiz–Chen, alpha0.75 , Tovo–Benasciutti), metode temelječe na aproksimaciji gostote verjetnosti padavinske metode (Dirlik, Zhao–Baker, Park, Jun–Park) in kombinirana poškodba različnih ciklov (Jiao–Moan, Sakai–Okamura, Fu–Cebon, modificirana Fu–Cebon, Lowova bimodalna, Low 2014, Gao–Moan) in kombinacije ozkopasovnih poškodb (Lotsberg, Huang–Moan, metoda enega momenta, pasovna metoda). Vse pregledane metode so implementirane v odprtokodnem paketu Python FLife.

Članek je dostopen na: https://doi.org/10.1016/j.ymssp.2023.110149.