Medij: STA

Datum: 10. februar 2023

V vlogi mlade znanstvenice v Sloveniji se fizičarka in strojna inženirka Katja Klinar s Fakultete za strojništvo Univerze v  Ljubljani, ki je lani prejela tudi štipendijo programa L’Oréal-Unesco Za ženske v znanosti, dobro počuti. Kot ključne ovire,  povezane z raziskovalnim delom, predvsem na začetku kariere, pa je izpostavila pomanjkanje znanja in izkušenj ter nekonkurenčnost uveljavljenim raziskovalcem oz. raziskovalkam.

“Pri premagovanju teh ovir lahko zelo pomagata mentor in raziskovalna institucija. Obstaja nekaj mehanizmov za financiranje raziskovalcev oz. raziskovalk na začetku kariere, vendar bi te aktivnosti morali razširiti in finančno oplemenititi,” je poudarila.
Izpostavila je še pomembno vlogo znanstvenih inštitucij, fakultet, univerz, društev in tudi podjetij pri navduševanju deklet za znanost. Prepričana je, da je dekletom je treba znanost najprej dobro predstaviti, jih zanjo navduši, nato pa jih z ustreznim plačilom in z omogočanjem strokovne in osebnostne rasti tudi zadržati.

Povezava na objavo.