Izbirate lahko med 12 različnimi delavnicami – pohitite, število mest je omejeno!
Na delavnici se boste spoznali z načinom snovanja letal in ugotovili, zakaj letalo leti ter kako ga lahko usmerjamo. Ugotovili bomo, kako različne oblike kril in drugih sestavnih delov letala vplivajo na učinkovitost in stabilnost leta. Poleg tega bomo prikazali in preizkusili nekaj materialov, orodij in postopkov, ki jih uporabljamo pri gradnji modelov letal.
Vsi udeleženci boste s pridobljenim znanjem ob podpori mentorjev izdelali svoje enostavno jadralno letalo, ki ga boste zadnji dan delavnice tudi preizkusil. S popravki krmilnih površin ter spreminjanjem težišča boste udeleženci preizkusili stabilnost letala na travniku in poskušali doseči čim daljši let. Poletite z nami!
Foto: Željko Stevanić (IFP, d. o. o.)
Vabimo vas, da z nami zakorakate v svet sladkih umetnin, kjer se prepletata tradicija, inovativnost in tehnologija. Na tej edinstveni delavnici, ki bo izvedena na način “dekleta za dekleta”, boste imela dekleta pod vodstvom dveh izkušenih mentoric priložnost spoznati postopek izdelave čokoladnih pralinejev, hkrati pa se podrobno seznaniti z dvema fascinantnima proizvodnima tehnologijama: 3D modeliranjem in robotsko obdelavo.
Z dvema mentoricama, ki vas bosta vodili skozi celoten proces, boste najprej raziskale osnove 3D modeliranja. Vsaka udeleženka bo imela priložnost v računalniškem okolju zasnovati svoj lasten unikaten model za praline, ki bo odražal njeno kreativnost in domišljijo. Nadalje se boste podale v svet CNC robotskih obdelav, kjer boste lahko svoje digitalne modele pretvorile v fizični kalup za čokoladne praline. S podporo mentoric, ki vas bosta usmerjali in podpirali skozi vse faze izdelave boste prišle od digitalne skice do končnega izdelka. Ob zaključku delavnice boste udeleženke tako domov odnesle ne le bogato znanje in nova tehnična znanja, temveč tudi silikonske modele za čokoladne praline svoje lastne kreacije.
Foto: Pixabay
Zobniški prenos je pomemben mehanski sistem, ki se uporablja pri spremembi hitrosti vrtenja in navora gredi. Če želimo npr. uporabiti DC elektromotor za pogon mobilnega robota, uporabimo zobniški prenos, da hitrost vrtenja gredi elektromotorja primerno zmanjša in hkrati poveča navor, ki ga potrebujemo pri pospeševanju in zaviranju. Na delavnici bomo spoznali princip delovanja zobniškega prenosa in določili želeno prestavno razmerje za primer pogona mobilnega robota. V modelirnem okolju bomo zasnovali sestavne dele, ki jih bomo 3D natisnili ali izdelali s CNC strojem in sestavili v delujoč prototip večstopenjskega reduktorja.
Foto: lasten arhiv
V sodobnem svetu ni več mogoče samo z miselnim preizkusom postaviti pravilne rešitve, ampak to predstavlja naporno pot iskanja čim boljše rešitve. S HPC – High Performance Comutingom in ustreznimi orodji je ta iterativni proces hiter in učinkovit. Naučite se ga tudi vi!
Foto: Željko Stevanić (IFP, d. o. o.)
Na delavnici boste vsi udeleženci izdelali svoj unikaten glasbeni inštrument imenovan ukulele (mini kitara s štirimi strunami) z različnimi izdelovalnimi tehnologijami. Inštrumente bomo izdelovali s pomočjo laserskega rezalnika (tehnologija CO2), 3D tiska s plastičnim filamentom (tehnologija FDM) ter računalniško vodenega rezkalnega stroja (CNC rezkar).
Po izdelavi komponent inštrumentov na strojih bomo komponente inštrumentov združili z lepilom ter jih obdelali z ročnim orodjem. Vsak bo imel tudi možnost personalizirati svoj inštrument (izbira barv, graviranje napisov in slik).
Ko bomo inštrumente dokončali se bomo naučili še osnovnih tehnik igranja na ukulele (akordi in ritem brenkanja).
Pridruži se nam in tudi ti izdelaj svojo mini kitaro!
Foto: Željko Stevanić (IFP, d. o. o.)
Sončna energija je v svetu obnovljivih virov energije vse bolj zastopana. Posebej zanimiva pa je zaradi dejstva, da do nje lahko dostopamo povsod. Na delavnici boste naredili lastno prenosno polnilno postajo (pametno solarno rožico), ki bo izkoriščala prav solarno energijo. S sončno energijo pa vam bo potem telefon polnila tudi doma.
Foto: Željko Stevanić (IFP, d. o. o.)
Pridružite se nam pri raziskovanju strojev, ki poganjajo našo civilizacijo. Spoznajte svet parnih strojev, kjer ogenj in voda združita moči, da poganjata vozila, ladje, elektrarne in še kaj. Raziskuj, ustvarjaj in izdelaj svoj lasten delujoč parni stroj!
Foto: Željko Stevanić, IFP, d.o.o.
Na delavnici boste spoznali osnovne konstrukcijske postopke, ki vam bodo omogočili izdelavo mini vetrne elektrarne. Po predstavitvi naloge se boste lotili oblikovanja elektrarne, ki jo boste nato s pomočjo računalniškega modela pripravili za 3D tisk. Sledi sestavljanje in vezava drobnih elektronskih komponent. Na koncu boste svoje elektrarne preverili z različnimi hitrostmi vetra in ugotavljali vzroke za razlike (različna prestavna razmerja vgrajenih zobniških gonil, smer in jakost zraka ipd.) Preizkusite tudi vi, kako se izkorišča ta alternativni vir energije!
Foto: Željko Stevanić, IFP, d.o.o.
V sklopu poletne šole bodo udeleženci spoznali različne tehnologije 3D-tiskanja in principe po katerih posamezna tehnologija deluje. V začetnem delu se bodo naučili uporabljati 3D-modelirnike s katerimi izrišemo obliko izdelka, ki ga hočemo natisniti. V nadaljevanju se bodo izurili v prepoznavanju oblik izdelka, ki so primerne za 3D-tisk in kako se izogniti oblikam, ki jih je težje natisniti. Pri tem bodo tiskali različne testne izdelke s tehnologijo ekstruzije materiala (angl. Material Extrusion – MEX) in lastnoročno preizkusili njihove zmogljivosti. Sočasno se bodo poučili o vplivnih parametrih, ki določajo kakovost natisnjenega izdelka. V zaključnem delu izdelali model izdelka po lastnih željah, pripravili program za tiskanje in izdelek natisnili. Pri tem si bodo lahko pomagali z opremo za 3D-zajem površin (3D-skeniranje), s katero bodo pridobili 3D-model realnega izdelka. V sklopu poletne šole si bodo ogledali tudi profesionalne 3D-tiskalnike za tiskanje kovin.
Foto: Željko Stevanić, IFP, d.o.o.
Udeleženci boste na delavnico prinesli poljubne osebne predmete, ki jih boste lasersko preoblikovali po svojem navdihu (podpisovanje, označevanje, graviranje, rezanje itd.). Po želji lahko iz materialov, ki jih imamo na voljo v laboratoriju, oblikujete tudi lasten izdelek.
V prvem delu delavnice bomo predstavili postopek laserske obdelave različnih vrst materialov.
Drugi del delavnice bo namenjen ustvarjanju. Za izražanje svoje kreativnosti boste imeli udeleženci na voljo paleto različnih materialov (les, kovine, steklo, pleksi,..), na katerih boste preizkušali različne laserske tehnologije (označevanje, graviranje, rezanje, varjenje,…). Raziščite različne oblike, vzorce, pisave in grafične elemente, s katerimi boste v končni fazi zmožni izdelati povsem nove izdelke oz. svojim predmetom dodati unikatno, osebno noto!
Foto: Željko Stevanić, IFP, d.o.o.
V okviru poletne šole bomo spoznali odprtokodno razvojno okolje Arduino in se naučili osnov dela z razvojno ploščo Arduino. Spoznali bomo različne tipe senzorjev in se naučili uporabljati spajkalnik. Preizkusili bomo senzorje za merjenje okoljskih parametrov, kot so na primer: senzor za vlago, temperaturo in senzor za merjenje jakosti osvetlitve. Izdelali bomo (sami ali v paru) prenosno vremensko postajo, ki jo bomo namestili v majhno ohišje. V ohišje bomo namestili tudi majhen LCD zaslon, na katerem bomo lahko odčitali trenutne vrednosti senzorjev. Vremenska postaja bo prenosna in se bo napajala preko vmesnika USB. Pridruži se nam!
Foto: Željko Stevanić, IFP, d.o.o.
V sodobnem svetu ni več dovolj, da bi le s teoretičnim razmišljanjem našli najboljše rešitve, saj gre za zahteven proces iskanja najučinkovitejših odgovorov. Zato vse pogosteje uporabljamo računalniške programe, s katerimi vnaprej predvidimo in optimiziramo delovanje naprav. Na delavnici boste imeli priložnost uporabljati najsodobnejšo programsko opremo za oblikovanje prenosnikov moči ter tako ustvarili in sestavili svoj prvi prenosnik.
Slika: TINT