Trimu v sodelovanju z Laboratorijem za preoblikovanje Fakultete za strojništvo UL in Gorenje Design Studiem (GDS) razvill ArtMe, nov način individualnega oblikovanja na površini fasadnega ovoja, ki je osvojil prestižno oblikovalsko nagrado red dot product design. Med izdelki s področja ognjevarnih streh in fasad je ArtMe tako edini izdelek, ki je prejel to prestižno nagrado. ArtMe je nagrado prejel med 4.252 prijavljenimi deli iz 57 držav, od tega je bilo vključno z ArtMe sedem red dot nagrad podeljenih slovenskim izdelkom. Predstavniki Trima so nagrado prejeli na slavnostni predstavitvi zmagovalcev, ki se je zgodila včeraj v operni hiši Aalto-Teater v Essnu v Nemčiji.
Inovacija ArtMe je rezultat povezovanja slovenskega znanja in dober primer uspešnega prenosa aplikativnega znanja iz raziskovalnega okolja Fakultete za strojništvo UL v gospodarstvo.
ArtMe omogoča ustvarjanje vizualnih učinkov s sencami, oblikami in vzorci na površini fasadnega ovoja objekta. Poleg uporabe treh pred pripravljenih vzorcev (naborov osnovnih gradnikov treh abeced) nov tehnološki pristop omogoča tudi poljubno uporabo unikatnih oblik, slik, napisov, logotipov in podob blagovnih znamk po zamisli arhitekta na površini Trimovih fasadnih elementov.
Glavna prednost ArtMe rešitve za končne uporabnike je možnost popolne individualizacije izgleda fasadnega ovoja. Bistvo inovacije je skrito v uporabi dovršene tehnologije za preoblikovanje obstoječih končnih izdelkov, pri čemer se kakovostno delovanje proizvodov, prvotna integriteta in lastnosti fasadnega sistema po aplikaciji ArtMe praviloma ohranijo. Posebna odlika ArtMe individualizirane fasade je tudi ta, da vtisnjen vzorec opazovalcu v različnih okoljih (odvisno od svetlobnih razmer, kota pogleda ter virov osvetlitve) vedno ponuja novo podobo.
Razstava zmagovalnih izdelkov v red dot design muzeju
ArtMe je bil skupaj z ostalimi nagrajenimi izdelki na ogled od 6. julija do 1. avgusta 2010 v okviru razstave »Oblikovanje na odru – zmagovalci red dot nagrade: oblikovanje izdelkov 2010«, v oblikovalskem muzeju red dot v prostorih »Zeche Zollverein« – točke svetovne kulturne dediščine v Essnu. Po omenjeni razstavi bo ArtMe še najmanj leto dni na ogled na stalni razstavi muzeja red dot. Razstava v prostorih omenjenega muzeja predstavlja velik dosežek svetovnega merila za vsako podjetje, saj red dot muzej s približno 1.500 izdelki na več kot 4.000 kvadratnih metrov ponuja največjo stalno razstavo sodobnega oblikovanja na svetu.
Red dot Design Award
Nagrada red dot design award, katere korenine segajo v leto 1955, je največji in najodmevnejši mednarodni oblikovalski natečaj. Sestavljen je iz posameznih disciplin »red dot award: oblikovanje izdelka«, »red dot award: oblikovanje komunikacije«, in »red dot award: oblikovalski koncept«.
Izjave:
Pobudnik nagrad, strokovnjak za oblikovanje, profesor dr. Peter Zec je poudaril, da igra pri podeljevanju nagrade kakovost ključno vlogo: »Vsi izdelki, ki so osvojili oblikovalsko nagrado red dot, so mednarodno strokovno žirijo prepričali o svoji kakovosti. Nagrajeni izdelki izstopajo iz sive množice povprečnih izdelkov s svojo odlično zasnovo in inovativnim pristopom, svojo kakovost pa so sedaj dokazali še v enem najtežjih oblikovalskih tekmovanj na svetu.«
Dr. Viktor Zaletelj, idejni oče ArtMeja ter glavni in odgovorni vodja razvojnega projekta, Trimo: »ArtMe v svoji zamisli odpira nove smernice pri dojemanju veliko serijskih izdelkov. Za razliko od do sedaj poznanih izbirnih načinov konfiguracije slednjih iz naprej predvidenih kombinacij/sestavov/dodatkov, ponuja ArtMe popolno individualizacijo dizajna fasadnega ovoja stavb brez kakršnihkoli dodatnih elementov.
Ta preskok je bilo mogoče doseči le z uporabo popolnoma novih tehnoloških postopkov, kjer se pravo razvojno delo šele prične. Tu so svoja ekspertna znanja prispevali zunanji sodelavci dr. Aleš Petek in prof.dr. Karl Kuzman s Fakultete za strojništvo, Laboratorija za preoblikovanje. Združitev potencialov gospodarstva in raziskovalne sfere ter ciljne usmerjenosti, neomejenega raziskovalnega duha in entuziazma, se je v našem primeru izkazalo kot ključni element za učinkovit razvoj in predstavitev ArtMe na trgu. In tu smo na svojem področju trenutno edini na svetu.«
Prof. dr. Karl Kuzman, vodja Laboratorija za preoblikovanje, Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani: »Tisti, ki poznamo Trimo, nismo presenečeni, da so dobili tako prestižno nagrado, saj je Trimo kot celota stalna”rdeča pika”. To, da je ravno projekt ArtMe dobil priznanje, pa potrjuje, da se do sveže, všečne in komercialno zanimive ideje veliko hitreje pride, če se pod streho inovativnega podjetja skupaj najdejo znanost, oblikovalci, arhitekti, proizvodniki in tržniki. Čestitke Trimu, veseli in ponosni smo, da smo del “ArtMe” ekipe.«
Mag. Jasna Petan, direktorica, Gorenje Design Studio: »Ključni izziv pri oblikovanju vzorcev ArtMe je predstavljala združitev arhitekturnih, tehnoloških in grafičnih elementov za dosego abstraktnosti in hkrati individualizacije fasadnega ovoja. Kakovost oblikovne rešitve je rezultat uspešnega sodelovanja oblikovalca Davida Cuglja in arhitektke Saše Hribernik iz Gorenje Design Studia z razvojno ekipo Trima in Laboratorijem za preoblikovanje, Fakultete za strojništvo v Ljubljani. Nagrada red dot design award dodatno potrjuje ključno vlogo povezovanja interdisciplinarnih znanj za inovacije in dodano vrednost izdelkov.«