Začetek decembra Univerza v Ljubljani vsako leto prišteje k svojemu obstoju eno leto več, v letošnjem letu obeležuje 98 let delovanja. V ta namen se v prvem tednu decembra vsako leto odvije tradicionalni Teden Univerze, v okviru katerega rektor podeli priznanja.

»Na Univerzi v Ljubljani vsako leto zablesti nekaj deset raziskovalnih dosežkov. Želimo si, da bi postali vidni, tako znotraj Univerze, kot v družbi. Znotraj Univerze naj bodo spodbuda vsem raziskovalcem, ne samo za povečan obseg, temveč predvsem za dvig kakovosti raziskovanja. Družbi pa s tem sporočamo, da glede na vložena sredstva na visoki ravni izpolnjujemo svoje poslanstvo,« je ob odprtju tradicionalnega Tedna Univerze povedal rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Igor Papič.

 V ponedeljek, 4. decembra 2017, je rektor slavnostno razglasil deset najodličnejših dosežkov Univerze v Ljubljani v letu 2017.
 

    Med deset najodličnejših raziskovalnih dosežkov Univerze v Ljubljani v letu 2017 je bil uvrščen tudi dosežek Fakultete za strojništvo:

                                         Prvi dokaz o učinkoviti inaktivaciji virusov s pomočjo hidrodinamske kavitacije
              Avtorji: Matevž Dular in Janez Kosel – FS UL, Ion Gutierrez-Aguirre, Tanja Dreo, Nejc Rački, Maja Ravnikar – NIB

 

Učinkovita dezinfekcija vode s pomočjo hidrodinamske kavitacije

Raziskovalci s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani (FS UL) in Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) so prvi na svetu pokazali na možnost inaktivacije virusov s pomočjo hidrodinamske kavitacije – hitrega uparjanja in rekondenzacije vode kot posledice nenadne lokalne spremembe tlaka. 

Cilj čiščenja voda je zmanjšanje patogenih mikroorganizmov do mere, ko ti niso več škodljivi za zdravje. Standardni postopki dezinfekcije vode so energetsko ali okoljsko neučinkoviti. Raziskovalci s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani (Janez Kosel, Matevž Dular) in Nacionalnega inštituta za biologijo (Ion Gutiérrez-Aguirre, Nejc Rački, Tanja Dreo, Maja Ravnikar) so pod vodstvom Matevža Dularja kot prvi na svetu pokazali na možnost inaktivacije virusov s pomočjo hidrodinamske kavitacije – hitrega uparjanja in rekondenzacije vode kot posledice nenadne lokalne spremembe tlaka.

V članku v reviji Water Research so kvantificirali vpliv hidrodinamske kavitacije na infektivnost bakteriofaga MS-2 (modelni organizem človeku nevarni norovirus). Rezultati kažejo na signifikantno zmanjšanje števila infektivnih virusov vrste MS-2 – dosegli so več kot desettisočkratno zmanjšanje v številu infektivnih virusov, s čimer so dosegli prag dezinfekcije, kot ga predpisuje EPA (Environmental Protection Agency). Z raziskavo so odprli možnost k novi energetsko učinkoviti metodologiji dezinfekcije vode. Članek je bil s strani urednika in recenzentov označen kot zgodovinski mejnik ter potencialno revolucionarna tehnologija dezinfekcije vode. Med 'featured publications' ga je uvrstila tudi International Water Association (IWA).

Poleg omenjene raziskave je skupina s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani v preteklih letih pokazala tudi na možnosti uporabe kavitacije kot energetsko in okoljsko učinkovite metode za odstranjevanje farmacevtikov, cianobakterij, alg in bakterij. Rezultate so predstavili v osmih revialnih člankih in štirih patentih, ki so bili citirani že več kot dvestokrat.

Vir: KOSEL, Janez, GUTIÉRREZ-AGUIRRE, Ion, RAČKI, Nejc, DREO, Tanja, RAVNIKAR, Maja, DULAR, Matevž.

Efficient inactivation of MS-2 virus in water by hydrodynamic cavitation. Water research, 2017, vol. 124, str. 465-471. (Kategorija: 1A1 (Z, A'', A', A1/2), IF = 6,942; ZR – water resources: 1/88, IH – engineering, environmental: 2/49, JA – environmental sciences: 8/229)

 

Več o dogodku tukaj.

Foto: Arhiv UL

Pojdi na vsebino