Vodik in vodikove tehnologije bodo imele pomembno vlogo pri energetskem prehodu na obnovljive in nizko-ogljične vire energije. Zaradi uporabe kritičnih materialov pa se kljub temu pojavljajo dvomi o primernosti uporabe alternativnih tehnologij. Ta izziv lahko deloma omejimo z uporabo ekodizajn metodologije, ki omogoča zmanjšanje okoljskih vplivov znotraj tehnoloških okvirov obravnavanega sistema. Avtorji v znanstvenem članku z metodologijo študije življenjskih ciklov (LCA, Life Cycle Assessment) ovrednotijo učinek implementacije ekodizajn metodologije in ukrepov na zmanjšanje okoljskih vplivov.
Ena izmed najpogosteje uporabljenih vodikovih tehnologij je gorivna celica s protonsko prepustno membrano (PEMFC). Ker so ključne komponente PEMFC sestavljene tudi iz kritičnih materialov, je poseben poudarek potreben v fazi proizvodnje PEMFC, natančneje že v fazi dizajniranja zasnove gorivne celice. Z implementacijo ekodizajn metodologije identificiramo potencialne ukrepe, ki predvidoma zmanjšajo okoljski vpliv izdelka, a ne smejo vplivati na delovanje, funkcionalnost in učinkovitost izdelka.
Znanstveni članek z naslovom “Ecodesign as a key concept for improving the life cycle environmental performance of proton-exchange membrane fuel cells” predstavlja del rezultatov EU financiranega projekta eGHOST. Članek je objavljen v znanstveni reviji International Journal of Hydrogen Energy (IF 8.1).
V objavljenem znanstvenem članku so avtorji definirali ekodizajn ukrepe, jih implementirali na referenčni PEMFC in osnovali inovativne inventarje štirih različnih ekodizajn konceptov, ki so jih ovrednotili s pomočjo uporabe LCA metodologije.
Ključni ugotovitvi raziskave sta:
- ekodizajn ukrepi (tudi v fazi zaključka življenjskega cikla) lahko bistveno zmanjšajo okoljski vpliv faze proizvodnje PEMFC in
- zmanjšanje količine nanosa platine je najvplivnejši ekodizajn ukrep.