V okviru festivala Uni.Minds so včeraj podelili Rektorjeve nagrade za naj inovacijo Univerze v Ljubljani (UL). Nagrade v skupni vrednosti 18.000 evrov so razdelili med devet projektov, ki so se preizkusili v treh različnih kategorijah: študenti ter alumni, raziskovalci in zaposleni na UL in študenti z idejami, rešitvami in inovacijami za izzive družbe, potegovali za prvo, drugo in tretje mesto.

Foto: Katja Kodba/STA

Prvo nagrado v višini 3000 evrov, sta prejela kar dva projekta Fakultete za strojništvo. V kategoriji študenti in alumni je prvo nagrado prejela ekipa treh študentov s  projektom Visoko-hitrostni 3D-tiskalnik. Vid Nemec,  Janko Tuta in David Kolšek so v Peskovniku – odprtem laboratoriju Fakultete za strojništvo, skupaj z Vidom Gostišo, Anžetom Jarcem, Maticem Čičem in Timom Guzelom  razvili visoko-hitrostni 3D-tiskalnik, ki tiska 5,5-krat hitreje od komercialnih in s tem skrajšuje triurni tisk na samo 30 minut. Ob enem prispeva tudi k razvoju okolju prijaznih tehnologij, saj tiskalnik omogoča trajnostno proizvodnjo izdelkov brez odpadnega materiala.

Foto: Katja Kodba/STA

V kategoriji raziskovalci in zaposleni Univerze v Ljubljani je prvo nagrado osvojila ekipa Laboratorija za motorje z notranjim zgorevanjem in elektromobilnost (LICeM), prof. dr. Tomaž Katrašnik, doc. dr. Chowdhury Haque Amer Amor, dr. Klemen Zelič, Igor Mele, Andraž Kravos ter Ivo Pačnik s projektom Napredni digital twin za monitoring in diagnostiko baterij. Inovacija združuje funkcionalen preplet fizikalno-kemijsko konsistentnih modelov, ki omogočajo bolj natančen vpogled v interna stanja baterije, patentno zaščiteno metodologijo za računalniško implementirano diagnostiko stanj baterije ter patentno zaščiteno topologijo prvega fizikalno-kemijsko konsistentnega modela nadomestnega vezja. Skupek teh treh inovacij odpira novo področje bistveno boljših možnosti nadzora ter upravljanja baterij in baterijskih sistemov.

Nagrajencem je na dogodku čestital tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič, ki je poudaril pomembnost sodelovanja med akademsko skupnostjo ter podjetniško sfero.

Tudi mi vsem zmagovalcem in sodelujočim iskreno čestitamo!