Izr. prof. dr. Uroš Stritih je s svojo raziskovalno skupino iz Laboratorija za ogrevalno, sanitarno in solarno tehniko ter klimatizacijo (LOSK) Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani v sklopu HORIZON-CL5-2024-D3-01 (Sustainable, secure and competitive energy supply), pridobil projekt GeoS-TECHIS, ki bo preko zasnove sistema, ki izkorišča geotermalno energijo, sončno energijo in odpadno industrijsko toploto kot vire toplote ter preko tehnologij visokotemperaturnih toplotnih črpalk in podzemnega visokotemperaturnega shranjevanja toplote, pripomogel k zmanjšanju ogljičnega odtisa industrije za več kot 70%.
Industrija se sooča z vedno večjimi izzivi pri zagotavljanju energetske učinkovitosti in trajnosti, saj povečana raba obnovljivih virov energije zahteva napredne rešitve za shranjevanje energije, kar predstavlja izziv za stabilnost in odpornost energetsko intenzivnih panog. V prizadevanju za zmanjšanje vpliva na okolje, je ključna smer razvoja tehnologij, ki omogočajo bolj trajnostno ogrevanje in hlajenje. V ospredju teh prizadevanj so visokotemperaturne toplotne črpalke na paro (HTHP), ki lahko delujejo pri temperaturah nad 150 °C in ejektorski hladilni sistemi, ki namesto okolju nevarnih sintetičnih hladilnih sredstev (hidrofluorolefina), temeljijo na naravnih hladilih.
Projekt GeoS-TECHIS cilja na dekarbonizacijo industrijskih termičnih procesov, ki trenutno predstavljajo približno 20 % svetovne porabe energije in so pretežno odvisni od fosilnih goriv. Projekt bo k zmanjšanju ogljičnega odtisa industrije odločilno prispeval z integracijo visokotemperaturnih toplotnih črpalk v kombinaciji z geotermalnimi viri energije in sistemi za podzemno shranjevanje toplote. S tem bodo industrije lahko izkoristile odpadno toploto ali odvečno toploto iz obnovljivih virov in jo ponovno uporabile v kasnejših fazah ter tako povečale energetsko učinkovitost. GeoS-TECHIS prav tako stremi k razvoju novih tekočin za prenos toplote in naprednih rešitev za shranjevanje toplote nad 90 °C, kar je ključnega pomena za uspešno delovanje teh sistemov. S takšno kombinacijo tehnologij, bo projekt omogočil industriji, da se premakne proti trajnostni prihodnosti z bistveno manjšim ogljičnim odtisom in učinkovitejšo rabo energije.
Kot ena izmed vključenih parterjev, bo Fakulteta za strojništvo UL vodila del projekta, ki se navezuje na raziskovanje in izbiro najsodobnejših konceptov za podzemno visokotemperaturno shranjevanje toplotne energije (UTES), pri čemer bo veliko pozornost namenila vplivom konstrukcijskih parametrov shranjevalnikov in modeliranju le-teh v tesnem sodelovanju z industrijo za končno postavitev pilotnega projekta. »V sklopu projekta bomo prav tako oblikovali hibridna orodja za digitalno modeliranje in optimizacijo industrijskih toplotnih procesov, ki bodo podjetjem pomagala pri optimizaciji njihovih energetskih sistemov ter jim omogočila lažji prehod na razogljičenje,” je o projektu povedal izr. prof. dr. Uroš Stritih.
Skupna vrednost triletnega projekta znaša nekaj več kot 3 milijone eurov, medtem ko je raziskovalna skupina izr. prof. dr. Uroša Stritiha prejela financiranje v višini nekaj več kot 203 tisoč evrov. Poleg Fakultete za strojništvo, so partnerji projekta tudi EnginSoft SpA (Italija), Fundacion Instituto Tecnologico de Galicia (Španija), SINTEF energi AS (Norveška), Acondicionamiento Tarrasense Associacion (Španija), FRAUNHOFER Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e. V. (Nemčija), University of Stuttgart (Nemčija), Kauman (Španija), Aitown S. (Italija), Fortrino (Luksmeburg) in Ceo2 green (Španija).