Raziskovalci Laboratorija za vodne in turbinske stroje (LVTS) so v sodelovanju s Švedsko univerzo KTH Royal Institute of Technology raziskali vpliv kavitacije na fibrilacijo celuloznih vlaken. Rezultati študije so objavljeni v priznani reviji ACS Biomacromolecules (IF: 6,988).

kavit

Nano celulozna vlakna v zadnjem času močno pridobivajo na veljavi kot napredni material z visokimi sposobnostnimi hkrati pa predstavljajo obnovljiv ter okolju prijazen material.  Pridobivanje nanoceluloze je tehnološko zahteven proces, ki trenutno še ne dosega industrijske proizvodnje, zato je razvoj naprednih postopkov obdelave celuloznih vlaken ključen za prehod v trajnostne in okolju prijazne tehnologije.

S pomočjo ultrazvočne in hidrodinamske kavitacije so na laboratorijskem nivoju dosegli fibrilacijo celuloznih vlaken na velikost nano vlaken. S spreminjanjem obratovalnih pogojev so raziskali pomembne parametre kavitacije, ki vplivajo na sam proces fibrilacije. Na podlagi eksperimentalnih rezultatov so predlagali mehanizem, ki po njihovem mnenju predstavlja ključni mehanizem postopka fibrilacije. Ob kolapsu kavitacijskih mehurčkov pride lokalno do tokovnih razmer na mikro nivoju, ki ustvarijo dovolj agresivne pogoje, ki lahko privedejo do poškodb posameznih celuloznih vlaken. Pionirska študija na področju fibrilacije celuloznih vlaken s pomočjo kavitacije je pokazala visok potencial za uporabo omenjene tehnologije v industrijskih procesih.

 

Povezava do članka: https://doi.org/10.1021/acs.biomac.1c01309

Pojdi na vsebino