Asist. Katja Klinar, mag. inž. stroj., je ena izmed treh letošnjih prejemnic štipendije nacionalnega programa štipendij L'Oréal-UNESCO »Za ženske v znanosti« v višini 5 tisoč EUR, ki jo že 16. leto podeljujeta partnerja programa L'Oréal Adria in Slovenska nacionalna komisija za UNESCO. Katja se je skupaj s Tino Kegel ter dr. Evo Turk pridružila 43 dosedanjim štipendistkam, ki so pridobile štipendijo za odličnost njihovega znanstvenega raziskovanja.

Katja Klinar, 30-letna fizičarka in strojna inženirka, prihaja iz Gorij na Gorenjskem. Po diplomi iz fizike je izbrala študij procesnega strojništva in začela raziskovalno sodelovati z Laboratorijem za hlajenje in daljinsko energetiko kot mlada raziskovalka. Trenutno v sklopu doktorskega študija raziskuje uporabo toplotnih stikal in toplotnih diod v sistemih s cikličnim spreminjanjem temperature.

Katja je trikratna prejemnica nagrade Fakultete za strojništvo za kakovostne znanstvene publikacije, dobila je nagrado za najboljši poster na mednarodni konferenci Nanoscale and Microscale Heat Transfer na Finskem, prejela pa je tudi Prešernovo nagrado Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani za svoje delo Termo-magnetna analiza in zasnova magnetne strukture z magnetokaloričnim regeneratorjem.

»Zaposlitvene možnosti za mlade raziskovalce v naravoslovju in tehniki v raziskovalnih skupinah so ogromne, po drugi strani pa je premalo spodbud za raziskovalce in raziskovalke na začetku njihove kariere,« pravi Katja Klinar, ki ji štipendija pomeni predvsem potrditev, da je na pravi poti: »Upam pa, da bo z večjo razpoznavnostjo pomagala tako meni kot tudi ženskam v znanosti na splošno. Mogoče ravno moja zgodba prepriča še kakšno dekle v študij strojništva ali fizike oziroma ukvarjanje z znanostjo

Katja Klinar

Foto: Jani Ugrin

Znanstvenice vodijo revolucionarne raziskave po vsem svetu. Toda kljub izjemnim odkritjem po podatkih Statističnega inštituta UNESCO še vedno predstavljajo le 33,3 % raziskovalcev po vsem svetu in njihovo delo le redko pridobi priznanje, ki si ga zasluži. Manj kot 4 % Nobelovih nagrad za znanost je bilo kdaj podeljenih ženskam, le 11 % višjih raziskovalnih vlog pa imajo ženske v Evropi. V akademskem svetu imajo raziskovalke krajše, slabše plačane poklice, njihovo delo pa je premalo zastopano v uglednih revijah.

»Statistike, raziskave in ankete, kakršna je tudi anketa Fundacije L'Oréal, vsako leto znova pričajo, da so programi, ki podpirajo ženske raziskovalke, več kot potrebni in pomembni. Še posebno za mlade, ki se v znanstvenem svetu šele začenjajo uveljavljati. Programi, kot je L'Oréal-UNESCO ’Za ženske v znanosti’, ženskam namreč pomagajo pri pridobivanju priznanja za svoje delo znotraj znanstvene skupnosti in v širši javnosti ter jih spodbujajo, hkrati pa javnost opozarjajo na pomen žensk v znanosti in rušijo stereotipe,« pravi Irena Šarić Dombaj, direktorica korporativnih komunikacij v L'Oréal Adria, ki je s Slovensko nacionalno komisijo za UNESCO v Sloveniji prek programa doslej tako podprl že 46 mladih raziskovalk. Obenem pa dodaja, da je razpis za štipendije L'Oréal-UNESCO ’Za ženske v znanosti’ v slovenskem prostoru že dobro znan: »O tem priča izjemno veliko število prijav, ki smo jih prejeli ob letošnjem razpisu. Za štipendijo se je potegovalo 38 kandidatk, nacionalni odbor pa je zaradi kakovostnih raziskovalnih nalog imel izjemno zahtevno delo, da je izbral tri najboljše.«

Gašper Hrastelj, generalni sekretar Slovenske nacionalne komisije za UNESCO, je izpostavil: »Nacionalni program štipendij L'Oréal-UNESCO ’Za ženske v znanosti’ je že tradicionalen program Slovenske nacionalne komisije za UNESCO, saj enakost med moškimi in ženskami ostaja ena izmed prednostnih nalog UNESCA. Ženske v naravoslovnih poklicih namreč manj objavljajo, so manj plačane za raziskave in na tem področju ne napredujejo tako daleč kot moški v svoji karieri. Vendar pa obstaja le malo mednarodnih podatkov, ki kažejo razsežnost teh razlik. Zato UNESCO sodeluje tudi pri razvoju metodologij in kazalnikov za pripravo natančnejših podatkov glede enakosti med spoloma.« Ob izboru letošnjih nagrajenk pa še dodaja: »Naše štipendistke so pomembne vzornice, ki lahko s svojimi dosežki prispevajo k razvoju v znanosti in k boljšemu dostopu žensk do vseh ravni znanosti, one pa v tem trenutku potrebujejo našo podporo, zato nas resnično veseli sodelovanje z L'Oréal Adria v tem programu

Katji in drugim prejemnicam štipendije iskreno čestitamo in jim želimo uspešno raziskovalno pot!

Pojdi na vsebino