Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani je danes v Tehničnem muzeju Slovenije otvorila Dneve strojništva. Prireditev, ki bo odprta za obiskovalce do 21. oktobra, je namenjena predstavitvi študentskih izdelkov in projektov, ki so nastali v sklopu študijskega procesa ter za potrebe udeležbe na univerzitetnih tekmovanjih.

V sklopu Dnevov strojništva poteka sedem delavnic za osnovnošolce in srednješolce, na katerih je med drugim moč spoznati prva slovenska daljinsko vodena brezpilotna letala, mobilne robote, ki se avtonomno gibljejo v prostoru, akustične kamere, sistem za lasersko merjenje in izdelavo zahtevnih tridimenzionalnih oblik ter Student Roadster, študentski razvojni projekt konceptnega vozila.

Vsi predstavljeni projekti so rezultat uspešnega sodelovanja med študenti in profesorji, ki s svojimi dosežki na mednarodnih tekmovanjih prispevajo k večji prepoznavnosti slovenskih tehničnih inovacij.

Dekan UL FS prof. dr. Jožef Duhovnik je v nagovoru poudaril, da fakulteta uspešno izobražuje inženirje, ki so kos najzahtevnejših izzivom stroke in so zato zelo iskani na trgu dela. “Strojništvo je veda, ki se ukvarja s temeljnimi in uporabnimi vidiki človeškega okolja. Na Dnevnih strojništva želimo mladim približati številne možnosti za kreativno udejstvovanje pri izdelavi sodobnih praktičnih rešitev, ki jih ponuja študij na fakulteti in nadalje poklic inženirja strojništva” je dodal prof. dr. Duhovnik.

FS sicer v kratkem pričakuje akreditacijo povsem novega magistrskega programa 2. stopnje, ki vnaša številne novosti v slovenski visokošolski prostor in bo izobraževal diplomante, uporabne in zaposljive na področjih, ki so se razvila v zadnjih 20 do 30 letih. Z novim programom se zapolnjuje manjkajoča vrzel med programi 1. stopnje in programom 3. stopnje, ki jih FS izvaja od študijskega leta 2008/09 naprej. Uvajajo pa se tudi različne interdisciplinarne smeri, kot sta Inženirska pedagogika in Sistem prometne varnosti.

Na FS študira več kot 2.500 študentov, fakulteta zaposluje skoraj 400 strokovnjakov in je v zadnjih letih uspešno zaključila več kot sto mednarodnih raziskovalnih ter drugih projektov in sodeluje v petih projektih 7. Okvirnega programa EU. S svojim delovanjem si prizadeva nuditi čim popolnejšo strokovno in znanstveno podporo pri izkazanih potrebah gospodarskega razvoja Slovenije.

Pojdi na vsebino