Nedavno smo otvorili prenovljene prostore Laboratorija za aeronavtiko (AEROL) in nov simulator letenja. »Investicija predstavlja pomembno pridobitev za študente, ki tekom svojega študija izberejo eno izmed letalskih smeri,« je v uvodnem nagovoru poudaril prof. dr. Mihael Sekavčnik, dekan Fakultete za strojništvo.

Prof. dr. Franci Pušavec je povedal, »da so novo pridobitev omogočila sredstva ULTRA – UL za trajnostno družbo, pilotni projekt 4.02 Razvoj študija trajnostne železniške in letalske mobilnosti. Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU«, viš. pred. dr. Igor Petrović pa je izpostavil še »da je Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani edini center teoretičnega usposabljanja prometnih pilotov (ATPL) v Sloveniji, ki kandidatu da hkrati široko tehnično znanje, visokošolsko strokovno izobrazbo in strokovno letalsko znanje v skladu z EASA*  predpisi. Ponosni smo, da lahko našim študentom ponudimo tako prvovrstno opremo za učenje in tako še naprej ustvarjamo generacije diplomantov, ki jih cenijo po celem svetu

Simulator Elite Pi-1000 v pedagoškem procesu omogoča sledenje smernicam EASA-e za zeleni prehod pri poučevanju letalskega osebja z manjšim ogljičnim odtisom. Poleg nadgradnje teoretičnega znanja s praktičnimi vajami pri letalskih predmetih omogoča tudi pridobivanje kompetenc s področja znanj, spretnosti in odnosov, s katerimi so dopolnjeni prenovljeni učni cilji prometnih pilotov. Simulator omogoča tudi lažje učenje in prehod iz analognih letalskih instrumentov na digitalne letalske instrumente v splošnem letalstvu.

Otvoritev prostorov in simulatorja letenja so se udeležili tudi predstavniki Slovenske vojske, Policije ter Javne agencije za civilno letalstvo RS, s katerimi fakulteta intenzivno sodeluje.

Krajši informativni leti na simulatorju letenja bodo mogoči 13. marca 2024, po predhodni prijavi na simulator.letenja@fs.uni-lj.si.

* Europen Union Aviation Safety Agency / Agencija Evropske unije za varnost v letalstvu