Revija IRT3000 in družba Mediade sta s sodelujočimi partnerji podelili šesti zaporedni naziv inženirka leta. Prejemnica naziva inženirka leta 2023 je postala Ljupka Vrteva, magistrica inženirka strojništva ter razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb ter vodja projekta sončne elektrarne v družbi Petrol.

Vrteva je na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani zaključila dodiplomski in magistrski študij. Leta 2019 je na Institutu Jožef Stefan opravila še mednarodni izobraževalni program Evropski energetski menedžer – EUREM, danes pa je kot razvojna inženirka zaposlena v družbi Petrol. Razvila je edinstveni računalniški program na področju mehanskega prezračevanja stavbe, zdaj pa se ukvarja s projektiranjem novih, učinkovitejših energetskih sistemov.

Kot menijo organizatorji projekta Inženirka leta, Vrteva nenehno išče nove izzive na področju energetike, predvsem pa svoje znanje in izkušnje s terena predaja naprej. Njeno sporočilo mladim dekletom je: “Pogumno in z glavo naprej. Vsaka je sposobna. Vsaka zmore. Vsaka ima krila, samo poleteti mora!” Njeno poslanstvo je predvsem mlada dekleta spodbujati pri odločanju o kariernem poslanstvu. “Vsaka je sposobna slediti svojim željam in prišel bo trenutek v življenju, ko bo hvaležna ter ponosna nase, da se je opogumila in odločila za inženirski poklic,” je dejala.

Izbor, ki je nastal na pobudo Siemens Slovenija, je sicer del iniciative Inženirke in inženirji bomo! in je v soorganizaciji revije IRT3000 in družbe Mediade s sodelujočimi partnerji letos potekal že šesto leto zapored.

Vsem nominirankam iskreno čestitamo!

Foto: Andrej Križ