Na Univerzi v Ljubljani (UL) so v okviru Tedna Univerze podelili Prešernove nagrade študentkam in študentom, ki se s svojimi izjemnimi dosežki na področju znanosti in umetnosti uvrščajo v sam vrh akademskih uspehov na UL.

Foto: Nebojša Tejić/STA

Prešernovo nagrado je prejel tudi magister inženir strojništva Mihael Boštjan Končar za delo z naslovom Modeliranje težkih nesreč v hitrih z natrijem hlajenih jedrskih reaktorjih, ki ga je pripravil na Odseku za reaktorsko tehniko Instituta Jožef Stefan pod mentorstvom doktorja Mihaela Sekavčnika in doktorja Mitje Uršiča. V delu se je ukvarjal z interakcijo taline s hladilom, ki v reaktorju nastopi ob hudi nesreči s taljenjem sredice. Razvil je lasten fizikalni model faznega prehoda za simulacije različnih primerov plastnega uparjanja v toku močno podhlajene kapljevine.

Za omenjene metode je prejel tudi nagrado za najboljšega mladega avtorja na dveh mednarodnih konferencah.

Vsem nagrajencem iskrene čestitke!