Projekt CAVIPHY, ki ga vodi prof. dr. Matevž Dular, je bil uspešen na prvem razpisu Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) Proof of Concept 2022. V okviru projekta CAVIPHY bo ekipa, ki deluje na Fakulteti za stojništvo Univerze v Ljubljani, lahko naredila prve korake h komercializaciji edinstvene naprave za predhodno obdelavo aktivnega blata iz komunalnih čistilnih naprav.
Svetovna oskrba s čisto vodo in javno zdravje sta ogrožena zaradi vse večjega onesnaženja površinskih in podzemnih voda. Čistilne naprave, ki predstavljajo zadnjo oviro med vedno obsežnejšimi človeškimi aktivnostmi in okoljem, proizvedejo ogromne količine (do 13 milijonov ton na leto samo v Evropski uniji) neželenega stranskega produkta: aktivnega odpadnega blata. Stroški, ki nastanejo pri ustreznemu ravnanju z aktivnim odpadnim blatom, predstavljajo skoraj polovico celoletnih obratovalnih stroškov čistilnih naprav, zato proces čiščenja odpadnih voda terja nadgradnjo z novimi pristopi krožnega gospodarstva, komunalno blato pa moramo začeti obravnavati kot vir in ne kot neželen končni produkt. V okviru projekta CAVIPHY se bodo izziva lotili z izkoriščanjem učinkov kavitacije.
Kavitacija je fizikalni pojav, ki opisuje nastajanje in kolapsiranje parnih mehurčkov v tekočini. Pojav lahko uspešno izkoristimo za izboljšanje in pospeševanje anaerobne presnove odpadnega blata, kar posledično poveča proizvodnjo bioplina, zmanjša končne količine odpadnega blata in patogenov ter prispeva k zmanjšanju neprijetnih vonjav.
Kot rezultat znanja, pridobljenega v okviru projekta CABUM, financiranega s strani ERC, je prof. dr. Matevž Dular s širšo ekipo na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, že razvil rotacijski generator hidrodinamske kavitacije. Napredna in po velikosti prilagodljiva ter stroškovno učinkovita naprava deluje kot generator kavitacije in pretočna črpalka hkrati. Da bi izkoristili polni potencial anaerobne presnove blata, je potrebno proces v generatorju kavitacije obsežno posodobiti in izpopolniti. Edinstveni generator kavitacije, ki ga bodo razvili tekom projekta CAVIPHY, bo predstavljal pomemben korak v tej smeri. Rezultati predhodne kavitacijske obdelave odpadnega blata bodo: nižji obratovalni stroški čistilnih naprav ter manjša količina končnega odpadnega blata. Nadaljnje pozitivne posledice pa: manj obremenjevanja okolja in proizvodnja večjih količin biometana (obnovljivega vira energije).
Člani projektne ekipe intenzivno delujejo tudi na drugih področjih uporabe kavitacije in pričakujejo, da bodo spoznanja ERC projektov CABUM in CAVIPHY v prihodnje razširili tudi na druge aplikacije – naravi prijazno čiščenje pitne vode, bazenske vode, bolnišnične vode, vode v hidro- in akvaponiki …
Avtorica fotografije: Dunja Wedam
Projekt CAVIPHY je šele četrti Proof of Concept projekt, ki ga v Sloveniji financira Evropski raziskovalni svet (ERC). Na razpis ERC-2022-PoC1 je prispelo 348 predlogov, izbranih jih je bilo 166. V okviru prejemnikov je kar 48 raziskovalk. Razpisi za projekte za potrditev koncepta raziskav (ERC PoC) so namenjeni le vodjem raziskovalnih projektov ERC. Cilj tovrstnih projektov je krepitev učinka odličnih raziskav z nadaljnjo podporo inovacijskim potencialom idej, razvitim v okviru osnovnega projekta ERC.
Več informacij na: https://erc.europa.eu/news/erc-2021-proof-of-concept-grants-results