Univerza v Ljubljani, katere del je tudi Fakulteta za strojništvo, je pred dvema mesecema odločno obsodila nasilje in pozvala k premirju med Palestino in Izraelom. Kot akademska skupnost smo še posebej opozorili na popoln izbris izobraževalne infrastrukture, od osnovnošolskega do univerzitetnega izobraževanja. Pridružil smo se pozivom k takojšnjemu premirju v Gazi in kot člani mednarodne akademske skupnosti izrazili podporo ukrepom, ki bi prebivalcem Palestine čimprej omogočili vsaj osnovno izobraževalno strukturo.

Vedno smo in vedno bomo podpirali mirno rešitev vsakršnih vojaških konfliktov ter vladavino prava. Hkrati v akademskem duhu in politični neodvisnosti podpiramo prenos znanja med visokošolskimi institucijami, za kar gre tudi v projektu SEAMAC, v katerem sodeluje tudi UL Fakulteta za strojništvo.

Namen projektov v programu Obzorja Evropa, katerega del je tudi projekt SEAMAC, je širjenje sodelovanja in odličnosti; v konkretnem projektu gre za prenos izraelskega in nemškega znanja v Slovenijo. Gre za 3D-tiskanje kovinskih materialov in naknadno obdelavo tovrstnih komponent. Poseben poudarek je na izdelavi funkcijsko gradiranih materialov (functionally graded materials), natančneje na izdelavi komponent, kjer material prehaja iz jeklene litine v maražno jeklo (cast iron, maraging steel), namenjeno za izdelavo ali popravilo orodij za masovno proizvodnjo (kovanje, brizganje plastike ipd.), ki je pomembna za razvoj slovenske orodjarske industrije. Končni cilj projekta je usposabljanje raziskovalcev UL Fakultete za strojništvo za prenos pridobljenega znanja s področja aditivnih tehnologij v slovensko industrijo. Projekt nima nobene povezave s krepitvijo vojaških kompetenc.

Tudi v prihodnje se bomo zavzemali za mirne rešitve vsakršnih vojaških konfliktov, za napredek družbe kot celote in uporabo akademskega znanja zgolj v človekoljubne namene.

Glede na neresnične in zavajajoče navedbe v javnosti posebej poudarjamo, da:

  • gre za projekt, ki ga je odobrila in financira EU,
  • v projektu UL Fakulteta za strojništvo NE razvija novega znanja za tujega partnerja, temveč gre za prenos in implikacijo znanja tujih partnerjev v slovensko industrijsko okolje;
  • UL Fakulteta za strojništvo s tem nikakor NE krepi vojaških kompetenc tujih partnerjev, ki znanje prenašajo na fakulteto in posredno v slovensko industrijo, s čimer krepijo njeno konkurenčnost.

Prof. dr. Mihael Sekavčnik
Dekan UL Fakultete za strojništvo

Pojdi na vsebino