Raziskovalci Laboratorija za vodne in turbinske stroje (LVTS) so v sodelovanju z ameriško univerzo Virginia Tech, kitajsko Jiangsu University in kitajskim Innovation Institute Yuhang raziskali vpliv spremembe intenzivnosti in režimov hidrodinamske kavitacije glede na temperaturne učinke. Rezultati študije so objavljeni v priznani reviji Journal of Cleaner Production (IF: 9,297).
Hidrodinamska kavitacija se uporablja v številnih procesih kot čista in okolju prijazna tehnologija, ki za svoje delovanje ne potrebuje dodanih kemikalij. Številne raziskave potekajo v smeri uporabe hidrodinamske kavitacije za obdelavo odpadnih voda saj je primerna tudi za večje realne aplikacije. Moč kavitacije izvira iz energije, ki se sprosti ob kolapsih kavitacijskih mehurčkov, kar povzroči nastanek udarnih valov, lokalno visoke temperature in tako imenovane mikro-curke. Ti pojavi lahko uničijo mikroorganizme prisotne v vodi, povzročijo disociacijo molekul ali pospešijo kemične reakcije.
Kljub temu je še vedno prisotna vrzel med iskanjem optimalnih obratovalnih parametrov kavitacije, in najvišje učinkovitosti hidrodinamske kavitacije v različnih procesih. V tej študiji so raziskovali značilnosti kavitacije pri različnih temperaturah in ugotovili da se najvišja intenziteta kavitacije pojavi pri približno 58°C. Podana so tudi osnovna fizikalna pojasnila glede vrha intenzitete kavitacije. Strukture kavitirajočega toka so bile posnete s hitro vizualizacijo, hitrostna polja pa so bila določena s PIV metodo. Analiza podatkov nakazuje, da lahko v študiji predstavljene metode zagotovijo jasno opazovanje pojava kavitacijske zakasnitve zaradi temperaturnih učinkov, kar vpliva na intenziteto in režime hidrodinamske kavitacije.
Povezava do članka: https://doi.org/10.1016/j.jclepro.2022.130470