Foto: Anže Malovrh/STA

V sklopu Tedna Univerze v Ljubljani je bilo razglašenih 10 najodličnejših raziskovalnih dosežkov v letu 2022. Izbran je bil tudi prispevek s področja procesnega strojništva Laboratorija za hlajenje in daljinsko energetiko (LAHDE) s Fakultete za strojništvo. Nagrado za raziskavo z naslovom Razvoj energijsko učinkovitega in hitro-odzivnega elektro-permanentnega magneta z regeneracijo magnetne energije so prejeli raziskovalci dr. Urban Tomc, Simon Nosan, dr. Katja Klinar, dr. Blaž Jelenc, prof. dr. Alojz Poredoš ter prof. dr. Andrej Kitanovski.

Raziskovalke in raziskovalce je kot osrednji govorec nagovoril prof. dr. Matevž Dular, eden najmlajših rednih profesorjev na Fakulteti za strojništvo Unvierze v Ljubljani in znanstveni svetnik, specializiran za mehaniko tekočin, ultrazvok, kavitacijo in čiščenje vode; nosilec dveh prestižnih projektov Evropskega raziskovalnega centra (ERC). »Nagrade, za večino raziskovalcev, niti nimajo velikega pomena – no ja, priznam, prija. Kljub temu pa imajo dogodki, kot je današnji, velik pomen. Družba potrebuje zmagovalce in rada govori o njih. Če bo zaradi današnjega dogodka nekdo končno spoznal razliko med vremenom in podnebjem, če bo nekdo pasji kakec pobral s papirnato vrečko in ne s plastično, bo svet malo lepši. Velike spremembe se začnejo pri majhnih dejanjih in pri posamezniku,« je prepričan.

Foto: Anže Malovrh/STA

V močni konkurenci odmevnih raziskav drugih članic UL so naši raziskovalci bili uspešni zaradi objave rezultatov v prestižni reviji Journal of Advanced Research (Towards powerful magnetocaloric devices with static electro-permanent magnets) ter podeljenega mednarodnega patenta (Magnetocaloric device).

Povzetek prestavitve raziskave: Glede na poročila IEA (International Energy Agency) se bodo globalne potrebe po hlajenju in klimatizaciji v naslednjih 30 letih potrojile, obstoječe tehnologije pa potrebujejo znatno izboljšanje energetske učinkovitosti in odpravo okolju škodljivih hladiv. Magnetno hlajenje predstavlja energetsko učinkovito in okolju prijazno alternativo obstoječim tehnologijam hlajenja, toplotnim črpalkam in procesom proizvodnje energije.

Glavni, najtežji in najdražji del magnetnih hladilnih naprav je vir magnetnega polja, ki je analogen kompresorju pri parno-kompresijskih napravah. V dosedanjih prototipnih napravah so se uporabljale strukture iz permanentnih magnetov, ki so za doseganje spreminjajočega se magnetnega polja potrebovale gibanje. Gibljivi deli in pogonski sistem omejujejo energetsko učinkovitost in hitro spreminjanje magnetnega polja.

Zato smo razvili nov koncept – statični elektro-permanentni izvor magnetnega polja brez gibljivih delov, s hitro spreminjajočim se magnetnim poljem ter z regeneracijo magnetne energije. Dokazali smo več kot 80-odstotno energijsko učinkovitost takega magneta, pri čemer se lahko gostota magnetnega polja spremeni med 0 T in 1 T več kot 50-krat v sekundi.

Ta koncept predstavlja nov mejnik na področju magnetnega hlajenja, saj poleg naštetih prednosti omogoča visoko gostoto moči magnetnih hladilnih naprav. Zato je ključnega pomena za prihodnji razvoj kompaktnih magnetokaloričnih naprav, uporaben pa je tudi na področju aktuatorjev ali linearnih motorjev.

Druge nagrade za najopdličnejše raziskovalne dosežke so prejeli raziskovalci z Biotehniške fakultete, Ekonomske fakultete, Fakultete za arhitekturo, Fakultete za elektrotehniko, Fakultete za matematiko in fiziko, Fakultete za računalništvo in informatiko, Filozofske fakultete, Medicinske ter Veterinarske fakultete.

Vsem iskreno čestitamo!

Foto: lasten arhiv 

Pojdi na vsebino