V članku Towards powerful magnetocaloric devices with static electro-permanent magnets, ki je bil objavljen v reviji Journal of Advanced Research (IF 10.479), raziskovalci iz Laboratorija za hlajenje in daljinsko energetiko Fakultete za strojništvo poročajo o novem pristopu – o konceptu energetsko učinkovitega elektro-permanentnega izvora magnetnega polja brez gibljivih delov.

Magnetokalorična pretvorba energije predstavlja alternativo obstoječim tehnologijam hlajenja, toplotnim črpalkam in procesom pretvorbe presežne ali odpadne toplote v koristno delo. Ključni del magnetokalorične naprave je izvor magnetnega polja. V prototipnih napravah se najpogosteje uporabljajo strukture iz permanentnih magnetov iz redkih zemelj, ki jih je za doseganje spreminjajočega se magnetnega polja potrebno premikati. Gibljivi deli in pogonski sistem omejujejo energijsko učinkovitost ter hitro in časovno odvisno spreminjanje jakosti magnetnega polja.

V znanstvenem članku je predstavljena študija, na podlagi katere je bil najprej numerično ovrednoten, potem pa tudi zasnovan, izdelan in eksperimentalno preizkušen elektro-permanentni magnet za uporabo v magnetokalorični napravi. Dokazali so več kot 80-odstotno energetsko učinkovitost takega magneta in delovanje s frekvencami do 50 Hz, kar je ključnega pomena za prihodnje visokofrekvenčne magnetokalorične naprave večjih moči. Učinkovitost je možno še dodatno izboljšati, razvit koncept pa je uporaben tudi na področju linearnih motorjev.

Klinar magnetic

Članek je prosto dostopen: https://doi.org/10.1016/j.jare.2022.05.001.

Pojdi na vsebino