Študenti strojništva v času študija pridobijo teoretično in praktično znanje, ki ga današnje gospodarstvo potrebuje za konkurenčno vključitev na svetovne trge. Diploma Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani odpira vrata, saj je mednarodno akreditirana in tako enakovredna diplomam v Evropi. Za učinkovit prenos teoretičnega znanja v industrijsko okolje študenti strojništva že v času študija z vključitvijo v projekte pridobijo dodatne kompetence in veščine. Eden takih programov je Po kreativni poti do praktičnega znanja (PKP).
V program Po kreativni poti do praktičnega znanja je bila Fakulteta za strojništvo vključena trikrat in izvedla 19 projektov v povezavi s podjetji. Projekti študentom omogočajo, da se že v času šolanja spoznavajo z delovnim procesom delodajalca, se pod vodstvom mentorja na fakulteti vključujejo na posamezna področja in na ta način poglabljajo teoretična in praktična znanja.
V letu 2017 so bili študenti strojništva vključeni v projekte:
– Razvoj in postavitev polnilnice za električna letala -Električna polnilnica
– Vlakenski laserji z visokim energijskim izkoristkom – LASVEI
– Izboljšave industrijskih procesov z uvajanjem laserskih mikroobdelav – IndLaM
– Optimizacija procesnih pogojev toplega stiskanja pri izdelavi zavornih ploščic in njihova analiza – OPTI-PPTS
– Projektiranje v smislu zmanjšanje rabe energije v stavbah – P-URE
Interdisciplinarnost in aplikativnost projektov dokazuje sodelovanje s podjetji, kot so Pipistrel, Yaskawa Slovenija, Kolektor Group, Danfoss Trata, Mehatronika Aleš Gorkič, SINTER Ljubljana, PROINCO inženiring, storitve in trgovina, Krka, Gorenje ter z drugimi negospodarskimi organizacijami in fakultetami, kot so Tehniški muzej Slovenije, Šolski center Ljubljana, Fakulteta za računalništvo in informatiko itd.
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je v okviru programa Po kreativni poti do znanja med 213 projekti izbral dvajset najperspektivnejših, med katere je bil uvrščen projekt Električna polnilnica. Študentje so pod mentorstvom asist. dr. Vanje Čok s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani ter razvojnega inženirja Aljaža Pelicona in inženirja programske opreme Črta Gorupa iz podjetja Pipistrel razvili prototip prve električne polnilnice za letala. Cilj projekta je bila izdelava in postavitev polnilnice za električna letala, saj se je pri polnjenju električnih letal v praksi pokazala potreba po stacionarnem načinu polnjenja.
Dr. Vanja Čok iz Laboratorija za konstruiranje je povedala: »S sodelovanjem na projektu so naši študentje pridobili vpogled v ostale stroke, razvili kompetence na svojem strokovnem področju, pridobili veščine komuniciranja, delali za skupen cilj ter ugotovili, kako lahko na kreativen način rešujejo tehnične izzive.«
Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani s številnimi drugimi projekti z gospodarstvom dokazuje direkten prehod visoke znanosti v aplikativno industrijsko okolje in s tem učinkovito povezuje akademsko in gospodarsko sfero.