Danes je rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik slavnostno predal v uporabo superračunalnik HPC Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani, najbolj zmogljiv superračunalnik v slovenskem univerzitetnem okolju.
Superračunalnik HPC vsebuje 768 procesorskih jeder, povezanih v 64 računskih vozlišč, od katerih vsako vsebuje 2 procesorja z 12 jedri. Vsako jedro razpolaga z delovnim spominom velikosti 4 GB in hitrosti 1333 MHz. Sistem HPC razpolaga z diskovnim poljem velikosti 500 TB. Deluje na odprtokodni programski opremi, ki bo primerna za implementacijo čakalnih vrst (Queuing sistem) tipa Sun Grid Engine. Ob relativno nizki porabi električne energije dosega hitrost 9 TFlops in izkoriščenost preko 90 %. Namen računalnika je v prvi meri vrhunsko raziskovalno delo na najbolj kompleksnih strojniških in interdisciplinarnih projektih.
Dekan Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani prof. dr. Jožef Duhovnik je pojasnil, da je odločitev za nakup superračunalnika v prvi meri posledica odličnega raziskovalnega dela raziskovalcev Fakultete za strojništvo, ki so številne projekte že izvedli ob uporabi najboljše tovrstne opreme v tujini. Zato je fakulteta sprejela odločitev, da vloži v to novo in zelo pomembno orodje. Prof. Duhovnik je prepričan, da se bo kakovost raziskovalnega dela tudi zaradi tega zanesljivo povečala. V prihodnjem študijskem letu načrtuje fakulteta tudi pričetek bolonjskih študijskih programov II. stopnje, v sklopu katerih bodo študenti aktivno vključeni v delo s HPC, kar je pomemben pogoj tako za uspešno delo v vrhunskih industrijskih okoljih, kot tudi dobra popotnica za doktorski študij.
Rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik, je poudaril pomen tovrstne raziskovalne opreme za univerzo in izrazil prepričanje, da bo učinkovito izrabljena s strani članic Univerze v Ljubljani. Ob tem je dodal, da je nov superračunalnik doma na kakovostni univerzi: »Referenca, ki jo bomo danes spustili v obratovanje in instalirana na kakovostni univerzi v Ljubljani, ki se počasi uvršča med 40 univerz v Evropi, bo dobra popotnica za druge projekte. Ne pozabite, da je dobra konfiguracija nastala z znanjem naših raziskovalcev in zato se kar večkrat obrnite nazaj na univerzo.«
Superračunalniki so po tem, ko je bil objavljen seznam 500 najmočnejših na svetu, pogosta tema pogovorov med IT strokovnjaki. Primat na tem področju so letos prevzeli Kitajci s prvim in tretjim mestom. Najmočnejši, imenuje se Tiahne-1A, premore kar 2,5 petaFlopov obračunske moči. »Zanimivo pa je, da je njegova zmagovalna arhitektura enaka, ki odlikuje superračunalnik HPC, se pravi Intel Westmere-EP 2.93GHz,« poudarja Matjaž Kureš, direktor družbe HP Slovenija, ki je zagotovila strojno opremo za HPC, in dodaja: »HP zaseda pomembnem položaj na trgu superračunalnikov. Med 500 najmočnejšimi na svetu je naš Tsubame 2.0 na 4. mestu. Ta na Japonskem napoveduje vreme, simulira tsunamije ipd.,« ter zaključuje z: »V HPC so vgrajene strežniške rezine HP ProLiant serije DL, optimizirane za delovanje v hipercluster okoljih. Superračunalnik HPC je s tehnološkega vidika resnično vrhunska pridobitev slovenske akademske in znanstvene javnosti.«
Niko Matičič, direktor podjetja Anni d.o.o., ki je dobavilo računalniško opremo, je izrazil zadovoljstvo nad uspešno zaključenim projektom: »Dobava superračunalnika Fakulteti za strojništvo je bil za nas zahteven projekt, ki smo ga uspešno izpeljali ob partnerski podpori podjetja Hewlett Packard Slovenija. Na začetku je bil to za nas izziv, sedaj pa je referenca, da smo slovenskemu tržišču sposobni dobaviti tudi superračunalnik.«
Skupna vrednost superračunalnika HPC znaša okoli 550.000 EUR, oprema prostorov dodatnih 32.000 EUR in programska oprema še dodatnih 280.000 EUR. Skupaj torej gre za investicijo vredno približno 850.000 EUR. Fakulteta za strojništvo je vložila polovico lastnih sredstev, druga polovica pa prihaja iz ostalih raziskovalno visokošolskih virov.
Ob robu prireditve je Fakulteta sprejela v uporabo programsko opremo podjetij Tref. d.o.o. (programski paket VIS), Task d.o.o. (programski paket Radix) in Fredi Ravnik s.p. (programski paket Systematic plus).
Fakulteta za strojništvo je superračunalnik HPC dodatno poimenovala po izumitelju numeričnih metod na področju mehanike, profesorju Ervinu Prelogu, ki je bil pobudnik potresnega inženirstva in v letih 1975–76 tudi rektor Univerze v Ljubljani.