INŽENIRSTVO – S POVEZOVANJEM DO TRAJNOSTNIH REŠITEV
Včeraj se je v Cankarjevem domu odvila že tradicionalna Akademija strojništva, ki se vsako leto s podelitvijo nagrad pokloni izstopajočim posameznikom na področju inženirstva. Letos sta nagrado za globalno prodornost slovenskega inženirstva prejela Igor Stanonik s podjetja Polycom, ki se prilagaja hitrim spremembam in uvaja sodobne trende poslovanja, ter Marino Furlan, predsednik podjetja Intra lighting, ki s svetili ustvarja svetlobo v pisarnah kupcev, kot so Facebook in Microsoft. Upokojenemu profesorju Fakultete za strojništvo UL dr. Alojzu Poredošu je bila za požrtvovalno delo podeljena nagrada za življenjsko delo. Prof. dr. Alojz Poredoš je na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani leta 1992 ustanovil Laboratorij za hladilno tehniko, od leta 2002 ter vse do upokojitve pa je bil na čelu Katedre za toplotno in okoljsko tehniko. Svoje raziskovalne dosežke je vztrajno širil v industrijo ter tako gradil temelje uspešnega inženirskega sodelovanja med akademsko in gospodarsko sfero.
V drugem delu dogodka je potekala okrogla miza – S povezovanjem do trajnostnih rešitev, na kateri so uspešni inženirji delili svoje dragocene izkušnje. Beseda okrogla mize je tekla v smeri trenutnih razmer – v preteklem letu in pol se je še posebej gospodarstvo moralo prilagoditi novi realnosti – manevrski prostor se je preusmeril z globalnega v lokalno. Svetovne oskrbovalne verige so se v hipu okrnile, kar opominja na pomembnost zanesljivega povezovanja in trajnostnih rešitev. Novi časi zahtevajo trajnostno poslovno strategijo, ki bo koristna za družbo, okolje in ekonomijo. O izkušnjah ter prevetrenih zamislih so razpravljali mag. Marko Gorjup, direktor skupine TPV, dr. Boštjan Pečnik, izvršni podpredsednik v podjetju Gorenje, dr. Hubert Kosler, direktor podjetja Yaskawa Europe Robotics, dr. Miha Bobič iz podjetja Danfoss, prof. dr. Mihael Sekavčnik, dekan FS UL, dr. Jure Knez, tehnični direktor podjetja Dewesoft in dr. Marjan Pogačnik, direktor podjetja Iskra Mehanizmi. Vsi so se strinjali, da je uvajanje novih oblik dela, kot sta spletno komuniciranje in delo od doma, preoblikovalo procese dela, medosebne odnose in tudi razvoj samega inženirstva.
Akademija strojništva, v organizaciji Zveze strojnih inženirjev Slovenije, svojo tradicijo ohranja že več kot desetletje ter tako vzpodbuja povezovanje inženirjev in opozarja na pomembnost inženirskega poklica.
Vsem prejemnikom nagrad iskreno čestitamo!