Dvoletni znanstveno-raziskovalni projekt financira Evropska komisija in spada pod Ukrepe Marie Skłodowska-Curie v okviru stebra znanstvene odličnosti Obzorje Evropa. Gre za podoktorsko štipendijo, namenjeno izkušenim raziskovalcem za pospešitev njihovih karier ter krepitvi raziskovalnih institucij in njihovih mednarodnih stikov pri izvajanju odličnih raziskav ter doktorskega in podoktorskega raziskovalnega študija.

msca1

VIR: J. M. Rosselló and C.-D. Ohl, Phys. Rev. Lett. 127(4), 044502, 2021

Glavni namen projekta, ki ga vodi prof. dr. Matevž Dular, je odgovoriti na vprašanji: kakšna je osnovna fizikalna mehanika, zaradi katere lahko nanomehurčki dolgo časa ostanejo stabilno suspendirani v tekočinah; in kakšen je potencial nanomehurčkov pri obdelavi (odpadne) vode in pri čiščenju površin?

msca2 msca3

VIR: J. M. Rosselló and C.-D. Ohl, Phys. Rev. Lett. 127(4), 044502, 2021

Cilj  projekta ni le zgolj akademske narave. Dolgoročno bodo rezultati prispevali k razvoju naprav za odstranjevanje delcev in nepolarne kontaminacije s površin. S tem namenom bodo raziskovalci UL FS na nivoju laboratorijskih poskusov raziskali realen problem odstranjevanja bakterij iz distribucijskega vodovodnega omrežja.

juan-rossello V okviru projekta bo prof. dr. Matevž Dular postal mentor izkušenemu tujemu raziskovalcu Juanu Rossellu, ki je trenutno zaposlen na OvG University Magdeburg v Nemčiji. Raziskovalno se ukvarja predvsem s sonoluminescenco, nanomehurčki in dinamiko kavitacijskih mehurčkov.

Gostiteljska institucija: Univerza v Ljubljani

Več: https://marie-sklodowska-curie-actions.ec.europa.eu/news/msca-awards-eu242m-to-the-2021-postdoctoral-fellowships-applicants

logo-eu

Pojdi na vsebino