Ljubljana, 5. april 2019 – prof. dr. Niko Herakovič, predstojnik Katedre za izdelovalne tehnologije in sisteme ter vodja Laboratorija za strego, montažo in pnevmatiko – LASIM na Fakulteti za strojništvo UL je v predavanju Pametne tovarne prihodnosti izpostavil pomembnost digitalizacije vseh procesov v podjetjih za dosego večje konkurenčnosti na trgu, ki jo slovensko gospodarstvo potrebuje. V laboratoriju so razvili lastni model tovarne prihodnosti (LASFA) ter ga tudi uspešno prenesli v realno industrijsko okolje, pri čemer se osredotočajo izključno na učinkovitost delovnega procesa. Vsaka sprememba pa se, je poudaril profesor Herakovič, najprej začne pri vzgoji kulture pri ljudeh.
V drugem predavanju iz cikla Roboti spreminjajo svet se je predavatelj prof. dr. Niko Herakovič osredotočal na razvoj pametnih tovarn, ki so v primerjavi s klasičnimi bolj učinkovite, inteligentne, fleksibilne, agilne ter predvsem avtonomne. Predavatelj se je dotaknil vprašanj o pozitivnih vidikih uvajanja strategije Industrija 4.0 kakor tudi vprašanj o tem, ali bodo tovarne prihodnosti spremenile naša življenja in kako. Predstavil je nekaj odgovor na bojazni, da v tovarnah prihodnosti ne bomo več rabili delavcev in pojasnil, da to nikakor ne drži. Delavci so in bodo hrbtenica vsake tovarne, spremenile pa se bodo potrebe po njihovih kompetencah. Zato bodo morala podjetja in delavci poskrbeti za nenehno izobraževanje za pridobivanje kompetenc na IKT in socioloških področjih, ki bodo v tovarnah prihodnosti najbolj aktualna. Podrobneje se je predavatelj dotaknil tudi organiziranosti proizvodnih procesov, ki bodo v prihodnje temeljili na kibernetski povezljivosti, digitalnih dvojčkih in digitalnih agentih, podprtih z umetno inteligenco itd. V drugem delu predavanja je najprej predstavil predloge, kako naj se podjetja lotijo uvajanja tehnologij Industrije 4.0 in konceptov pametne tovarne. V nadaljevanju pa je predavatelj razložil in prikazal proces izgradnje demonstracijskega centra Pametna tovarne, ki ga je kot edinega delujočega v Sloveniji zgradil s sodelavci v laboratoriju LASIM na Fakulteti za strojništvo, Univerze v Ljubljani in katerega uradna otvoritev bo v drugi polovici meseca maja 2019. Predavanje je zaključil z video prikazom delovanja demonstracijskega centra na nivoju digitalnega dvojčka, virtualne in razširjene resničnosti kakor tudi posnetek delovanja realnega sistema pametne tovarne v laboratoriju.
V duhu prihajajočega razvoja pametnih tovarn prihodnosti ter industrije 4.0, kateri na vrata že trka 5.0, bo sledilo tudi naslednje predavanje iz cikla Roboti spreminjajo svet, ki ga organizira Alumni klub FS v sodelovanju s Cankarjevim domom. Prof. dr. Alexander Czinki iz Nemčije bo 7. maja v Kosovelovi dvorani CD predaval o poti robotov – včeraj, danes, jutri.
***
O predavatelju
Prof. dr. Niko Herakovič je redni profesor na Fakulteti za strojništvo, Univerze v Ljubljani, kjer je predstojnik Katedre za izdelovalne tehnologije in sisteme ter vodja laboratorija LASIM. Doktorski naziv je pridobil med študijem na univerzi RWTH v Aachnu, ki velja za eno vodilnih tehniških univerz v Nemčiji. Objavil je številne znanstvene in strokovne članke in konferenčne prispevke. Znan je po tem, da je tesno povezan s prenosom znanja v gospodarstvo. V okviru laboratorija LASIM je s sodelavci zgradil edini demonstracijski center pametne tovarne v Sloveniji.