Ljubljana, 11. junija 2010 – Danes so razvojne ekipe študentov, ki sodelujejo v mednarodni šoli European Global Product Realization (EGPR) predstavili svoje inovacije in prototipe na zaključni delavnici EGPR 2010, na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani.
Dekan Fakultete za strojništvo UL prof. dr. Jože Duhovnik je uvodoma izrazil navdušenje, da sta se letos EGPR pridružila kar dva partnerja iz industrije. Tako so študenti v sklopu šole EGPR razvijali rešitve za dve slovenski podjetji, BSH Hišni aparati iz Nazarij in LIV iz Postojne. Izdelali so tri različne prototipe nove generacije paličnih mešalnikov za moške ter tri različne rešitve za aktivirne plošč za splakovanje, ki zraven ergonomičnih prednosti bistveno znižujejo porabo vode.
Zaključna delavnica je bila prva priložnost za industrijske partnerje, da ocenijo izdelke. Zunanji sodelavec podjetja BSH prof. dr. Mihael Junkar in direktor razvoja podjetja LIV g. Andrej Kobal sta pohvalila kakovost in inovativnost izdelkov, ki imajo potencial za patentni odkup in prenos v proizvodnjo, saj so študenti ob inovativnosti same rešitve morali tudi poiskati najbolj racionalno kombinacijo sestavnih delov in potrebnega tehnološkega procesa za proizvodnjo in prodajo na globalnem trgu.
V nadaljevanju so predstavniki univerz partneric projekta EGPR (Slovenija – Fakulteta za strojništvo UL, Anglija – City University London, Hrvaška – University of Zagreb, Madžarska – Budapest University of Technology, Nizozemska – TU Delft, Švica – EPFL Lusanne) preko video konference pozitivno ocenili delo študentov, ki za svoje izdelke prejmejo študijske kreditne točke.
EGPR združuje vse trende modernega razvoja izdelkov, od medkulturnega in interdisciplinarnega povezovanja strokovnjakov, do sočasnega inženiringa na različnih lokacijah v svetu, zato študentom ponuja učinkovit prehod iz teorije v prakso. To dimenzijo je v svojem nagovoru poudaril tudi rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Stanislav Pejovnik, ki je dodal, da tovrstnih projekti krepijo vpetost Univerze v Ljubljani v vodilne univerzitetne trende in so posebej pomembni, saj ob vnosu tujih idej hkrati izvažajo slovensko znanje na globalni trg.