V skladu s Statutom Univerze v Ljubljani (Uradni list RS, št. 4/17 in spremembe) in na podlagi določb Zakona o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 43/11, ZVZD-1) Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13 in spremembe, ZDR-1) ter Odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 , Ur. l. RS, št. 147/21 z dne 14. 9. 2021 in drugimi veljavnimi predpisi RS, izdanimi zaradi preprečevanja širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (v nadaljevanju: COVID-19), prof. dr. Igor Papič, rektor Univerze v Ljubljani, sprejemam naslednja

NAVODILA ZAPOSLENIM O ZAGOTAVLJANJU VARNEGA DELA V ZVEZI Z ZMANJŠEVANJEM TVEGANJA OKUŽBE Z VIRUSOM SARS-CoV-2

Ta navodila se sprejemajo z namenom zagotavljanja varnega in zdravega delovnega okolja in urejanja obveznosti in pravic delodajalca in delavca in delavke (v nadaljevanju: delavca) v zvezi z zmanjševanjem tveganja okužbe s COVID-19.

1. SPLOŠNO

Skladno z določbami 35. in 45. člena ZDR-1 ter 5. in 12. člena ZVZD-1, delodajalec skrbi za varno in zdravo delovno okolje in v ta namen izdaja navodila in izvaja ustrezne ukrepe, delavec pa je dolžan navodila in ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu spoštovati in izvajati.

Delodajalec pri izdaji navodil in ukrepov iz prejšnjega odstavka upošteva vse spreminjajoče se okoliščine, ki lahko vplivajo na varno in zdravo delo, kot so: spremembe delovnega procesa in delovnih sredstev, prostorske in organizacijske spremembe, spremenjene epidemiološke razmere v državi, spremembe predpisov in navodil pristojnih organov, spremembe prakse na področju zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu in podobno.

V primeru, da delavec ne spoštuje navodil in ukrepov iz prvega odstavka, lahko delodajalec ukrepa skladno z določbami delovnopravne zakonodaje oziroma kolektivne pogodbe dejavnosti in določbami, ki urejajo varstvo in zdravje pri delu.

 

2. PREVERJANJE POGOJEV

Delodajalec lahko kadar koli preverja, ali delavec izpolnjuje pogoje, kot jih za varno in zdravo delovno okolje določajo akti in navodila delodajalca ali drugega pristojnega organa. Breme dokazovanja izpolnjevanja pogojev je na delavcu.

V primeru neizpolnjevanja pogojev je delavcu mogoče omejiti vstop v prostore delodajalca ali kako drugače omejiti delo. Delavca, ki pogojev iz prvega odstavka ne izpolnjuje zaradi svojega zdravstvenega stanja, se napoti k pristojnemu izvajalcu medicine dela.

Neizpolnjevanje pogojev iz prvega odstavka ne more biti razlog za odobritev dela na domu.

Za preverjanje izpolnjevanja pogojev je odgovoren rektor UL, ki lahko za izvajanje preverjanja s sklepom pooblasti druge osebe.

3. IZPOLNJEVANJE PCT POGOJA

Če tako zahtevajo veljavni predpisi, lahko vstopi v prostore delodajalca le delavec, ki izpolnjuje pogoj prebolevnosti, cepljenja ali testiranja (v nadaljevanju: PCT pogoj), kot ga določajo veljavni predpisi, izdani zaradi preprečevanja širjenja okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19.

Pogoj PCT se preveri ob vstopu v prostore delodajalca tako, da se ustrezno potrdilo, ki izkazuje izpolnjevanje pogojev, na vpogled predloži pooblaščeni osebi delodajalca. Pooblaščena oseba preveri le podatek, ali delavec izpolnjuje pogoj PCT.

Za izpolnjevanje PCT pogoja se šteje tudi testiranje s testom HAG za samotestiranje, pri čemer se samotestiranje opravi v prostorih delodajalca enkrat tedensko v enakih presledkih, na za to določenem mestu. Delavec, ki pogoj PCT izkazuje na podlagi izvedenega samotestiranja, pooblaščeni osebi delodajalca kot ustrezno potrdilo predloži izpolnjeni Evidenčni list za samotestiranje. Evidenčni list je dolžan delavec hraniti še en mesec od datuma zadnjega opravljenega testiranja. V primeru nadzora inšpekcijskih služb, ki izvajajo nadzor nad izpolnjevanjem PCT pogoja, ga je delavec dolžan predložiti osebi, ki opravlja inšpekcijski nadzor.

Delavec lahko za namen hitrejše in lažje izvedbe preverjanja izpolnjevanja pogojev PCT, izključno na osebni in prostovoljni odločitvi, pristojni službi delodajalca na vpogled predloži potrdilo o cepljenju oz. prebolevnosti. Pristojna služba delodajalca bo na varen način do preklica obveznega preverjanja PCT pogoja oziroma do predložitve nove veljavne izjave hranila zgolj podatek o izpolnjevanju pogoja ter datum veljavnosti izdanega potrdila. Vpogled v podatke iz prejšnjega stavka je za namen hitrejše in lažje izvedbe izpolnjevanja pogojev PCT omogočen pooblaščeni osebi za preverjanje pogojev PCT. Delavec lahko od delodajalca kadarkoli zahteva, da zbrane podatke o izpolnjevanju pogoja uniči. Delodajalec ne sme hraniti in zbirati potrdil o izpolnjevanju pogojev delavcev ali drugih zdravstvenih izvidov delavca.

V dvomu o izpolnjevanju pogojev PCT se šteje, da delavec teh ne izpolnjuje.

4. DRUGI UKREPI

Ob vstopu v prostore delodajalca je delavec dolžan spoštovati veljavne predpise in navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (v nadaljevanju: NIJZ) v zvezi s preprečevanjem in omejevanjem okužb s COVID-19 na delovnem mestu (uporaba zaščitnih mask, redno prezračevanje zaprtih prostorov, razkuževanje rok, vzdrževanje medosebne razdalje in drugi ustrezni ukrepi).

Če delodajalec ne more organizirati delovnega procesa v skladu z veljavnimi predpisi in navodili NIJZ oziroma če tako zahtevajo epidemiološke razmere v državi, se delavcu omogoči opravljanje dela na domu.

5. ZUNANJI OBISKOVALCI

Določbe teh navodil se smiselno nanašajo tudi na druge osebe, ki vstopajo v prostore delodajalca.

6. VELJAVNOST

Ta navodila začnejo veljati dan po objavi na spletni strani Univerze v Ljubljani.

 

Prof. dr. Igor Papič
rektor

Pojdi na vsebino