Za vas smo pripravili več zanimivih tem, ki jih boste raziskovali pod mentorstvom naših sodelavcev!
Te zanima, kako lahko z znanjem mehanike, elektronike in programiranja razvijemo sistem za krmiljenje servomotorja? Lahko se nam pridružiš pri raziskovanju krmiljenja mehatronskih naprav, kjer se boš s poznavanjem osnovnih tehniških konceptov preizkusil/-a v snovanju in implementaciji novih inovativnih rešitev krmiljenja servomotorja. Pri raziskovanju bomo uporabljali modularne servomotorje, ki jih lahko spreminjamo, nadgrajujemo in povežemo v mobilni robotski sistem.
Foto: lasten arhiv
Si želiš raziskovati dinamiko filma kapljevine, znotraj katerega je možno natančno in predvidljivo dostavljati občutljive vzorce mikrometrskih dimenzij? Na delavnici bomo analizirali, kako lahko z različnimi pogoji delovanja sistema in z uporabo različnih kapljevin (na primer voda, alkoholi, glicerol) vplivamo na obliko in stabilnost filma kapljevine. Pokazali bomo tudi, kako si pri analizi meritev, narejenih z uporabo optičnega sistema, lahko pomagamo z računalniškim vidom. Pridruži se nam pri raziskovanju osupljivega sveta dinamike tekočin!

Foto: Željko Stevanić, IFP, d.o.o.
Pregledal/-a boš teorijo aerodinamike letala ter izdelal/-a model za preizkus z metodo hitrega prototipiranja. Na podlagi pridobljenega znanja boš nato postavil/-a raziskovalno hipotezo ter zasnoval/-a eksperiment, ki ga boš izvedel/-a v vetrovniku ter opravil/-a analizo rezultatov. Za piko na i pa še poročilo kot se za pravo raziskovalno delo spodobi!
Spoznal/-a boš delovanje robotov in jih programiral/-a; tako običajne kot tudi kolaborativne robote ter avtonomno vodena vozila (AGVje). Poleg robotov in AGVjev, imamo na voljo tudi transportne module tovarne z vključenimi funkcijami stojnega vida, senzorike itd. Delal/-a boš lahko na opremi po načelu “hands-on” ter spoznal/-a tudi demonstracijski center Pametna tovarna in njeno delovanje. Vsekakor priložnost, ki je ne smeš izpustiti!
Te zanima, kako se izdela računalniški model nekega izdelka? Pridruži se nam, in raziskal/-a boš, kako poteka razvoj izdelka in izdelava njegovega 3D CAD modela. Model boš potem še natisnil/-a na 3D tiskalniku in pogledal/-a, kako izgleda v virtualnem okolju VR očal. Dobrodošel/-a v prihodnost!
Na delavnici Iz peskovnika v zrak se bomo spoznali z osnovami izdelave modelarskih letal, povezovanjem RC komponent in programiranjem radijskega oddajnika v sistemu OpenTX. Poleg tega bomo raziskali osnove kompozitnih materialov ter izdelali pokrov motorja iz lahkih ogljikovih vlaken. Delavnica je odlična priložnost za vse, ki se želijo spoznati z osnovami modelarstva, letenja ter kompozitnih materialov.
Uporaba čiste vode namesto okolju škodljivih hidravličnih kapljevin za prenos energije znotraj hidravličnih strojev in naprav je velik korak v smeri zaščite pitnih voda in naravnega okolja. Če se nam pridružiš, boš z našo pomočjo sestavil/-a vodno-hidravlično napravo z merilno verigo ter izvedel/-a meritve. Za izdelano napravo boš v programskem okolju »SimLab« izdelal/-a digitalnega dvojčka ter simuliral/-a delovanje, nato pa primerjal/-a numerično izračunane vrednosti z dejansko izmerjenimi. V simulacijskem programu boš lahko vnesel/-a določene okvare (obrabo določenih komponent) ter napovedal/-a kakšno delovanje lahko pričakujemo na obravnavani hidravlični napravi na hidravličnem preizkuševališču.
Spoznaj polimerne kompozite – materiale prihodnosti! Polimerni kompoziti so sestavljeni iz polimerne matrice, v katero se dodajajo polnila v obliki delcev, ki izboljšajo različne lastnosti osnovne polimerne matrice. V okviru raziskave se bomo osredotočili na prevodne polimerne kompozite in določili vpliv dodanih delcev na termične, reološke, optične, prevodne in mehanske lastnosti pripravljenih kompozitov. Dobljene rezultate bomo analizirali, medsebojno povezali in razložili njihov pomen.
Vas zanima kako nastane ohišje vaše računalniške miške? Če se priključiš delavnici o brizganju polimerov, boš v prvem delu spoznal/-a osnove te tehnologije in te naučili delati z strojem za brizganje polimernih izdelkov. Pridobil/-a boš znanje o pomenu posameznih tehnoloških parametrov na kakovost izdelave brizganih komponent. Na stroju za brizganje si boš sam/-a nabrizgala stojalo za mobilni telefon, spoznala vplive barve in dodatkov v materialu. Ne nazadnje boš preizkusil/-a vplive recikliranja materiala na izgled in kakovost brizganih izdelkov.
V okviru poletne šole boste udeleženci sodelovali pri raziskovalnem delu meritve kinematike in kinetike gibanja človeškega telesa. Pri tem se seznanijo z različnimi merilnimi metodami in nosljivimi merilnimi napravami kot so pospeškometri ter žiroskopi, dinamometri in senzorji za merjenje mišične aktivnosti ter optičnimi sistemi, ki se jih uporabljajo za meritve gibanja človeškega telesa pri različnih vsakdanjih opravilih. Spoznajo princip delovanja merilnih naprav, njihovo namestitev, zajem izmerkov, povezovanje z drugimi napravami in analizo rezultatov. Celotna delavnica poteka v laboratorijskih pogojih.
Postanite za en teden naši sodelavci! Izdelal/-a boš napravo, ki bo s sončno energijo in zbiranjem vodne pare iz zraka pridobivala pitno vodo. Spoznal/-a boš fizikalne osnove prenosa toplote s sevanjem, izmeril/-a delovanje vgrajenega generatorja električne energije in količino dnevno zbrane vode pri različnih meteoroloških pogojih v naravi. Inženirji strojništva znamo delati v multidisciplinarnih teamih, zato boš s strokovnjakom za marketing zasnoval/-a tudi strategijo za trženje naprave.
Narava nam pogosto služi kot navdih pri razvoju novih biomimetičnih pametnih površin, ki so ključnega pomena za napredek na številnih tehnoloških področjih. V okviru poletne šole se bodo udeleženci poglobili v raziskovanje izjemnih naravnih površin, kot so lotusov list, cvet vrtnice, metuljeva krila in druge strukture, ki se učinkovito prilagajajo različnim okolijskim razmeram. Te površine imajo sposobnost spreminjanja svoje mikro in nanostrukture, kar omogoča optimizacijo interakcij z okoljem. Udeleženci se bodo seznanili tudi z različnimi metodami in napravami za analizo tovrstnih površin. Med njimi so merilnik omočljivosti, optični in elektronski mikroskop ter optični interferometer.
Slika: TINT