V predavanju slušatelje popeljemo v zanimiv svet raziskav, povezanih z najmočnejšim laserjem na svetu (www.xfel.eu) v Hamburgu. Predstavimo kako deluje in kakšne poskuse opravljajo z njim. Nato se osredotočimo na prikaz načinov dostave vzorcev v laserski žarek in z njo povezano dinamiko tekočin na mikronskem nivoju. Pojasnimo, kako se na podlagi laserskih ukonskih slik na beljakovinskih kristalih lahko določi njihova struktura in na podlagi tega razvijajo nova zdravila. Predstavimo vlogo superračunalniških simulacij pri snovanju novih sistemov za dostavo vzorcev v ta laser, ki jih razvijamo na Fakulteti za strojništvo.

Predavanje bo za udeležence Poletnega raziskovalnega tabora potekalo v torek, 2. julija ob 9.00, II-3A.

Izraz pametne tovarne se dandanes pogosto uporablja, manj pogosto pa se zaveda, kaj vse obsega. Na predavanju bomo zato poskušali pojasniti koncept pametnih tovarn in njihove ključne proizvodne tehnologije, sisteme in procese. Eden od pomembnih gradnikov pametne tovarne so tehnologije industrije 4.0, med katere sodijo tudi napredni strežni, montažni sistemi in robotika, izdelovalne tehnologije kot so odrezavanje in 3D tisk ter napredne tehnologije spajanja, preverjanja kakovosti in vizualizacija procesov. Vključitev naprednih obdelovalnih tehnologij omogoča tudi optimizacijo in nadzor proizvodnih procesov ter zagotavlja visoko kakovost in zanesljivost izdelkov. Hkrati bodo udeleženci odkrili raznolike sodobne tehnologije spajanja, aditivno izgradnjo oz. 3D tisk kovin s pomočjo robotike ter naprednih med- in po-obdelav za zagotavljanje optimalne funkcionalnosti komponent.

Predavanje bo za udeležence Poletnega raziskovalnega tabora potekalo v torek, 2. julija ob 12.45, II-3A.

Avtonomni mobilni roboti (AMR) danes opravljajo vse več zahtevnih nalog: od prenašanja tovora v skladiščih do raziskovanja Lune in Marsa. Predavanje bo osvetlilo hitro razvijajoče se področje mobilne robotike s poudarkom na zagotavljanju avtonomije in na delovanju v flotah. Skozi primere si bomo pogledali, kako roboti zaznavajo okolje, ga kartirajo in po njem navigirajo. Predstavili bomo dve raziskovalni študiji: načrtovanje logističnih sistemov z AMR-ji in avtonomno kartiranje terena za vesoljske aplikacije.

Predavanje bo za udeležence Poletnega raziskovalnega tabora potekalo v sredo, 3. julija ob 9.00, II-3A.

Za uspeh vsakega razvoja novega izdelka je potrebna najprej prava ideja. Hackatoni lahko služijo v pomoč za kreativno razmišljanje, kjer različni udeleženci v skupinah združujejo svoje znanje in veščine za razvoj inovativnih idej ali rešitev. V naslednji fazi se te ideje nadgradijo v koncepte, ki jih razvojne ekipe skrbno oblikujejo z upoštevanjem specifik in potreb industrijskega partnerja. Končna faza vključuje predstavitev teh virtualnih prototipov industrijskemu partnerju, kjer se oceni njihova praktična uporabnost in potencial za nadaljnji razvoj, možnosti za implementacijo v realnem okolju ali celo začetek komercializacije. Na tem kratkem predavanju bo predstavljeno, kako lahko hackatoni služijo razvoju novih idej v strojništvu.

Predavanje bo za udeležence Poletnega raziskovalnega tabora potekalo v sredo, 3. julij ob 12.45, II-3A.

Uporaba dronov je zelo razširjena tako za osebno kot tudi profesionalno uporabo. Najprej bomo pregledali, kašne so omejitve pri uporabi in čemu so namenjene. Sledil bo vpogled v snovanje brezpilotnih letalnikov ter razvoj brezpilotnih sistemov letalnikov z implementacijo umetne inteligence. Na koncu si bomo ogledali primere uporabe brezpilotnih letalnikov.

Predavanje bo za udeležence Poletnega raziskovalnega tabora potekalo v četrtek, 4. julija ob 9.00, II-3A.

Pojdi na vsebino