Za vas smo pripravili več zanimivih tem, ki jih boste raziskovali pod mentorstvom naših sodelavcev!

Pridruži se nam pri programiranju kolaborativnih robotov za napredne izdelovalne procese! Spoznal/-a boš, kako svoje ideje končnih izdelkov pretvoriti v digitalno obliko – CAD. Nato pa te za izdelavo izdelkov čaka postavitev in izvedba obdelovalne tehnologije v virutalnem in realnem okolju (CAM). Običajno se za to uporabljajo obdelovalni stroji. Na tem taboru pa se bomo izdelave lotili popolnoma drugače – preizkušali bomo možnosti in meje kolaborativnih robotov 😊.

Foto: arhiv UL FS

Te mika raziskovanje Lune in Marsa? Pridruži se razvoju avtonomega roverja! Spoznal/-a boš osnove razvoja robotskih aplikacij z odprtokodnim okoljem ROS2 ter prispeval/-a k testiranju roverja v zunanjem okolju.

Foto: arhiv UL FS

Te zanima, zakaj se uporabljajo curki, ki imajo premer tisočinko milimetra? Te zanima, kako se naredijo šobe, ki ustvarjajo takšne curke? Te zanima, kako takšni curki razpadajo v drobne kapljice? Te zanima, kako merimo debeline in dolžine takšnih curkov? Te zanima, kako takšne curke računalniško simuliramo? Z veseljem te bomo popeljali v svet tekočin na tako majhnih merilih!

Foto: IFP, d. o. o.

Danes naprave sestavljamo iz različnih elementov: v mobilnem telefonu je na primer MEMS pospeškomer prispajkan na matično ploščo telefona. Zakaj ne bi senzornega elementa natisnili hkrati z ohišjem? Ukvarjal/-a se boš s 3D natisnjenimi napravami, ki bodo imele vključene tudi senzorne elemente. V petih dneh boš osvojil/-a osnove tiskanja piezouporovnih zaznaval in izdelal/-a pametno ohišje telefona s 3D natisnjenim pospeškomerom!

Foto: IFP, d. o. o.

Pregledal/-a boš teorijo aerodinamike letala ter izdelal/-a model za preizkus z metodo hitrega prototipiranja. Na podlagi pridobljenega znanja boš nato postavil/-a raziskovalno hipotezo ter zasnoval/-a eksperiment, ki ga boš izvedel/-a v vetrovniku ter opravil/-a analizo rezultatov. Za piko na i pa še poročilo kot se za pravo raziskovalno delo spodobi!

Foto: IFP, d. o. o.

Spoznal/-a boš delovanje robotov in jih programiral/-a; tako običajne kot tudi kolaborativne robote ter avtonomno vodena vozila (AGVje). Poleg robotov in kot AGVje, imamo na voljo tudi transportne module tovarne z vključenimi funkcijami stojnega vida, senzorike itd. Delal/-a boš lahko na opremi po načelu “hands-on” ter spoznal/-a tudi demonstracijski center Pametna tovarna in njeno delovanje. Vsekakor priložnost, ki je ne smeš izpustiti!

Foto: IFP, d. o. o.

Če se odločiš za to delavnico, te čaka raziskovalno delo na področju meritev kinematike in kinetike gibanja človeškega telesa v laboratorijskih pogojih. Pri tem se boš seznanil/-a z različnimi merilnimi metodami in nosljivimi merilnimi napravami kot so pospeškometri ter žiroskopi, dinamometri in senzorji za merjenje mišične aktivnosti ter optičnimi sistemi, ki se jih uporabljajo za meritve gibanja človeškega telesa pri različnih vsakdanjih opravilih ter vožnji v prometu. Poleg tega boš spoznal/-a princip delovanja merilnih naprav, njihovo namestitev, zajem izmerkov, povezovanje z drugimi napravami in kako se analizira rezultate.

Foto: arhiv UL FS

Pridruži se nam in poišči inovativne termične rešitve za baterije, ki jih srečujemo na vsakem koraku: od pametnih telefonov do električnih vozil, od shranjevanja obnovljive energije do raziskovanja vesolja, možnosti so neskončne – na tebi je, da oblikuješ prihodnost!
Poglobil/-a se boš v termični svet baterije in poiskal/-a razloge, zakaj se baterija ne sme preveč segreti ali ohladiti. Zbral/-a boš ideje naprednih načinov upravljanja s toploto, da bi zagotovil/-a ravno pravšnjo temperaturo baterij v vseh razmerah, ter postavil/-a rešitve na preizkušnjo z virtualnim in fizičnim eksperimentom. S pomočjo laboratorijskih meritev boš opazoval/-a toplotni tok znotraj baterije ter med baterijo in okolico, med njenim polnjenjem in praznjenjem. Ugotovil/-a boš, ali optimizacijske napovedi držijo, in kako se le-te odražajo v praksi.

Foto: arhiv UL FS

Vsi, ki vas zanima varjenje – pozor! Če se priključiš delavnici, te bomo v prvem sklopu seznanili z različnimi varilnimi postopki- vključno z ROV, EPP, TIG in MIG/MAG in te naučili variti! Pridobil/-a boš osnovno znanje o varjenju in varivosti materialov ter spoznal/-a pomen in uporabnost postopkov spajanja materialov.
Nato bo poseben poudarek namenjen delu na robotu, kjer boš spoznal/-a krmiljenje robota ter se seznanil/-a z aditivno izgradnjo kovinskih izdelkov oz. 3D tiskom z varilnim robotom. To ti bo omogočilo razumevanje sodobnih tehnologij v industriji, kjer roboti postajajo vse pomembnejši del proizvodnih procesov.

Foto: arhiv UL FS

Uporaba čiste vode namesto okolju škodljivih hidravličnih kapljevin za prenos energije znotraj hidravličnih strojev in naprav je velik korak v smeri zaščite pitnih voda in naravnega okolja. Če se nam pridružiš, boš z našo pomočjo sestavil/-a vodno-hidravlično napravo z merilno verigo ter izvedel/-a meritve. Za izdelano napravo boš v programskem okolju »Automation studio« izdelal/-a digitalnega dvojčka ter simuliral/-a delovanje, nato pa primerjal/-a numerično izračunane vrednosti z dejansko izmerjenimi.
V simulacijskem programu boš lahko vnesel/-a določene okvare (obrabo določenih komponent) ter napovedal/-a kakšno delovanje lahko pričakujemo na obravnavani hidravlični napravi na vodno-hidravličnem preizkuševališču. Kul, ha?

Foto: arhiv UL FS

Te zanima, kako se izdela računalniški model nekega izdelka? Pridruži se nam, in raziskal/-a boš, kako poteka razvoj izdelka in izdelava njegovega 3D CAD modela. Model boš potem še natisnil/-a na 3D tiskalniku in pogledal/-a, kako izgleda v virtualnem okolju VR očal. Dobrodošel/-a v prihodnost!

Foto: IFP, d. o. o.

Postanite za en teden naši sodelavci! Izdelal/-a boš napravo, ki bo s sončno energijo in zbiranjem vodne pare iz zraka pridobivala pitno vodo. Spoznal/-a boš fizikalne osnove prenosa toplote s sevanjem, izmeril/-a delovanje vgrajenega generatorja električne energije in količino dnevno zbrane vode pri različnih meteoroloških pogojih v naravi. Inženirji strojništva znamo delati v multidisciplinarnih teamih, zato boš s strokovnjakom za marketing zasnoval/-a tudi strategijo za trženje naprave.

Foto: IFP, d. o. o.

Peskovnik – odprti laboratorij Fakultete za strojništvo je prostor namenjen študentom UL, ki imajo skozi delavnice in samostojno delo na lastnih projektih priložnost uporabljati stroje za hitro prototipiranje izdelkov (FDM in resin 3D tiskalniki, CO2 laserski rezalnik, stružnica za kovino, konvencionalni rezkar, CNC rezkar, elektrotehniška orodja, ročna in električna orodja). Skozi semester imajo študenti priložnost, da razvijejo lastne ideje v naših prostorih, letos pa bomo izvedli še t.i. hitre poletne projekte, kjer bodo študenti razvili in izdelali produkt v zgolj enem tednu.
Če se odločiš, da se nam pridružiš na delavnici se boš imel/-a priložnost naučiti priprave, dela in uporabe na strojih, ki jih imamo na razpolago in skupaj s študenti uresničili zastavljene projekte. Takšno delo ti bo dalo vpogled v delo inženirja konstrukterja in njegovega razmišljanja ter kako se lotiti reševanja različnih strojniških in interdisciplinarnih problemov. Spoznal/-a boš tudi, kako pripeljati projekt od koncept rešitve preko prototipa do končnega izdelka.

Foto: arhiv UL FS

Pojdi na vsebino