V predavanju vas bomo popeljali v svet vrhunskih raziskav, povezanih z najmočnejšim laserjem na svetu (www.xfel.eu) v Hamburgu. Predstavili bomo, kako laser deluje in katere eksperimente z njim izvajamo. Osredotočili se bomo na načine dostave vzorcev v laserski žarek ter na dinamiko tekočin na mikroskopski ravni. Pojasnili bomo, kako se s pomočjo laserskih uklonskih slik beljakovinskih kristalov določa njihovo strukturo ter kako se na tej podlagi razvija nova zdravila. Predstavili bomo tudi vlogo superračunalniških simulacij pri razvoju sistemov za dostavo vzorcev, ki jih bomo razvijali na naši fakulteti.
V predavanju vam bomo pojasnili, kaj vse zajema pojem pametne tovarne in katere ključne tehnologije, sistemi ter procesi jo sestavljajo. Predstavili vam bomo tehnologije industrije 4.0 – od naprednih montažnih in strežnih sistemov do robotike, 3D tiska, tehnologij spajanja, nadzora kakovosti in vizualizacije procesov. Pokazali vam bomo, kako te tehnologije omogočajo optimizacijo proizvodnje ter zagotavljanje visoke kakovosti in zanesljivosti izdelkov. Ogledali si boste tudi primere 3D tiska kovin z robotiko in postopke za izboljšanje funkcionalnosti izdelkov.
V tem predavanju vam bomo predstavili raziskovalno delo treh laboratorijev Fakultete za strojništvo (Laboratorija za fotoniko in laserske sisteme, Laboratorija za lasersko tehniko ter Laboratorija za mehatroniko, proizvodne sisteme in avtomatizacijo).
Predstavili vam bomo, kako razvijamo sodobne laserske vire, kako z laserji spreminjamo lastnosti površin, in kako uporabljamo umetno inteligenco pri vodenju avtonomnih sistemov. Pokazali vam bomo tudi, kako vključujemo strojni vid in mehatroniko v medicinske aplikacije ter avtomatizirano proizvodnjo.
V predavanju vam bomo razložili, kako delujejo oljni hidravlični sistemi in zakaj ostajajo ključna tehnologija v težki industriji, gradbeništvu in letalstvu. Predstavili vam bomo osnovne komponente (črpalke, ventile, motorje, cilindre) ter njihove zmogljivosti. Pokazali vam bomo tudi trende, kot so uporaba biorazgradljivih tekočin, vključevanje pametnih tehnologij in aditivnih postopkov za energetsko učinkovitejšo ter okolju prijaznejšo uporabo.
V predavanju vam bomo predstavili pojav mestnega toplotnega otoka ter razložili, zakaj se problem v času podnebnih sprememb še poglablja. Pokazali vam bomo, kako z večfunkcijskimi ozelenjenimi gradniki zmanjšujemo pregrevanje stavb in izboljšujemo energijsko učinkovitost ter bivalno udobje. Predstavili vam bomo tudi naše raziskave na tem področju in razložili, kako modeliramo, vrednotimo in razvijamo sodobne zelene rešitve za mestno okolje.
V tem predavanju vam bomo predstavili polimerne kompozite, ki imajo posebne funkcionalne lastnosti – od magnetne odzivnosti in termokromnosti do antibakterijskega delovanja ter električne in toplotne prevodnosti. Pojasnili vam bomo, kako poteka njihova priprava in zakaj je razumevanje materialnih mehanizmov ključnega pomena. Predstavili vam bomo tudi metode, s katerimi spremljamo njihove lastnosti in uporabno vrednost.