Laboratoriji

01 Katedra za sinergetiko

Laboratorij za sinergetiko LASIN

Vodja laboratorija: prof. dr. Edvard Govekar

Tajništvo: Marta Ilešič

Raziskovalna področja: Sinergetika, Tehnološko usmerjena fizika, Modeliranje tehniških procesov, Nevronske mreže, Kaotična dinamika

02 Katedra za strojne elemente in razvojna vrednotenja KSERV

Laboratorij za strojne elemente LASEM

Vodja laboratorija: prof. dr. Marko Nagode

Tajništvo: Silva Brenčič

Raziskovalna področja: Strojni elementi, Obratovalna trdnost, Razvojna vrednotenja

Laboratorij za vrednotenje konstrukcij LAVEK

Vodja laboratorija: prof. dr. Jernej Klemenc

Tajništvo: Silva Brenčič

Raziskovalna področja: Razvoj, Vrednotenje, Zanesljivost, Vzdrževalnost, Suportabilnost, Razpoložljivost, Zagotovljivost, Zdržljivost, Napovedovanje

03 Katedra za energetsko strojništvo KES

Laboratorij za termoenergetiko LTE

Vodja laboratorija: prof. dr. Mihael Sekavčnik

Tajništvo: Darja Jeločnik

Raziskovalna področja: Energetski sistemi, Generatorji toplote, Zgorevanje, Vodikove tehnologije, Aktivna energetska omrežja

Laboratorij za motorje z notranjim zgorevanjem in elektromobilnost LICeM

Vodja laboratorija: prof. dr. Tomaž Katrašnik

Tajništvo: Darja Jeločnik

Raziskovalna področja: Motorji z notranjim zgorevanjem, alternativna goriva, izpusti onesnažil, hibridni pogonski sistemi vozil, električna vozila, gorivne celice, baterije, soproizvodnja toplote in elektrike, numerično modeliranje sistemov in komponent

 

Laboratorij za vodne in turbinske stroje LVTS

Vodja laboratorija: prof. dr. Brane Širok

Tajništvo: Darja Jeločnik

Raziskovalna področja: Mehanika fluidov, Turbinski stroji, Računalniško podprta vizualizacija

04 Katedra za kibernetiko, mehatroniko in proizvodno inženirstvo

Laboratorij za tehnično kibernetiko, obdelovalne sisteme in računalniško tehnologijo LAKOS

Vodja laboratorija: prof. dr. Peter Butala

Raziskovalna področja: Distribuirani proizvodni sistemi, Obdelovalni sistemi, Računalniško integrirana proizvodnja, Identifikacija, Adaptirno krmiljenje, Modeliranje sistemov, Grupna tehnologija, Mehatronika, Fleksibilna avtomatizacija, Načrtovanje kakovosti

 

Laboratorij za digitalne sisteme in elektrotehniko LDSE

Vodja laboratorija: prof. dr. Janez Diaci

Raziskovalna področja: Modeliranje, Simulacija, Avtomatizacija, Strojna oprema, Programska oprema 

Laboratorij za procesno avtomatiko LPA

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Primož Podržaj

Raziskovalna področja: Analiza krmilnih sistemov, Snovanje krmilnih sistemov, Optimalni krmilni zakoni, Energetske naprave in procesi

Laboratorij za proizvodne sisteme in za pripravo ter vodenje proizvodnje LAPS

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Janez Kušar

Raziskovalna področja: Proizvodni sistemi, Priprava in vodenje proizvodnje, Logistika toka materiala in informacij, Študij dela in časa, Vodenje projektov, Operacijske raziskave

Laboratorij za proizvodno kibernetiko in eksperimentiranje MCE

Vodja laboratorija: doc. dr. Drago Bračun

Raziskovalna področja: Distribuirani proizvodni sistemi, Obdelovalni sistemi, Računalniško integrirana proizvodnja, Identifikacija, Adaptirno krmiljenje, Modeliranje sistemov, Grupna tehnologija, Mehatronika, Fleksibilna avtomatizacija, Načrtovanje kakovosti

05 Katedra za izdelovalne tehnologije in sisteme

Laboratorij za preoblikovanje LAP

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Tomaž Pepelnjak

Tajništvo: Tanja Plestenjak

Raziskovalna področja: Teorija plastičnosti, Preoblikovalne lastnosti materialov, Preoblikovalni procesi, Orodja in naprave, Tribologija pri preoblikovanju CAPP, CAE, MKE - računalniška podpora 

Laboratorij za alternativne tehnologije LAT

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Joško Valentinčič

Tajništvo: Tanja Plestenjak

Raziskovalna področja: Identifikacija procesov, Modeliranje, Simulacije, Inženirska metrologija

Laboratorij za strego, montažo in pnevmatiko LASIM

Vodja laboratorija: prof. dr. Niko Herakovič

Tajništvo: Tanja Plestenjak

Raziskovalna področja: Montaža, Strega, Simulacija v montaži, Proizvodna logistika, Proizvodna sredstva, Fluidna tehnika, Pnevmatična krmljenja in komponente

06 Katedra za tehnologijo materialov

Laboratorij za preiskavo materialov LAPREMA

Vodja laboratorija: prof. dr. Janez Grum

Tajništvo: Dušanka Grubor Železnik

Raziskovalna področja: Toplotna obdelava, Indukcijsko kaljenje, Lasersko kaljenje

Laboratorij za varjenje LAVAR

Vodja laboratorija: prof. dr. Janez Tušek

Tajništvo: Dušanka Grubor Železnik

Raziskovalna področja: Proizvodne tehnologije, Tehnologija materialov, Kovinski materiali, Varilstvo, Varilni stroji, Viri varilnega toka (transformatorji, usmerniki), Varilska tehnologija, Dodajni materiali, Oplaščene elektrode, Varilne žice, Varilni praški, Zaščitni plini, Varjenje brez zaščite, Dezoksidacija, Legiranje

Laboratorij za toplotno obdelavo LATO

Vodja laboratorija: prof. dr. Roman Šturm

Tajništvo: Dušanka Grubor Železnik

Raziskovalna področja: Lasersko utrjevanje površine, Zaostale napetosti, Integriteta površin, Lezenje, Jekla odporna proti lezenju, Test lezenja, Preskušanje z majhnim batom, Vroča plastična deformacija

07 Katedra za toplotno in procesno tehniko

Laboratorij za meritve v procesnem strojništvu LMPS

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Jože Kutin

Raziskovalna področja: Meroslovje, Cimerjanje, Kalibracija, Merjenje temperatur, tlakov, tokov, Razvoj merilne opreme

Laboratorij za toplotno tehniko LTT

Vodja laboratorija: prof. dr. Iztok Golobič

Tajništvo: Zdenka Rupič

Raziskovalna področja: Prenos toplote in snovi, Toplotno inženirstvo, Uporabna termodinamika, Procesna tehnika, Biotehnologija, Okoljevarstvene tehnologije

08 Katedra za mehaniko

Laboratorij za nelinearno mehaniko LANEM

Vodja laboratorija: doc. dr. Miha Brojan

Tajništvo: Marta Ilešič

Raziskovalna področja: Nelinearna mehanika, Stabilnost, Mehanika materialov, Mehanika gradiv z oblikovanim spominom

Laboratorij za numerično modeliranje in simulacijo v mehaniki LNMS

Vodja laboratorija: doc. dr. Miroslav Halilovič

Tajništvo: Marta Ilešič

Raziskovalna področja: Tehniška fizika, Prevod toplote, Elektromagnetizem, Modeliranje tehnoloških procesov, Simulacija tehnoloških procesov, Optimiranje tehnoloških procesov, Numerične metode

Laboratorij za dinamiko strojev in konstrukcij LADISK

Vodja laboratorija: prof. dr. Miha Boltežar

Tajništvo: Marta Ilešič

Raziskovalna področja: Mehanika, Dinamika, Dinamika strojev in konstrukcij, Nihanja, Nelinearna nihanja, Dinamika rotorjev, Hrup motorjev, Spektralne analize višjih redov, Eksperimentalna analiza nelinearnosti, Identifikacija napak z uporabo valčne transformacije, Dinamike jermenov in jermenskih pogonov

 

09 Katedra za mehaniko polimerov in kompozitov

Laboratorij za eksperimentalno mehaniko LEM

V.D. vodje laboratorija: prof. dr. Miha Boltežar

Center za eksperimentalno mehaniko CEM

Raziskovalna področja: Polimeri, Kompoziti, Hibridi, Nanomateriali, Vedenje časovno odvisnih materialov, Eksperimentalna mehanika, Modeliranje mehanskih lastnosti materialov, Tehnologija predelovanja polimerov, Formiranje strukture materiala 

10 Katedra za optodinamiko in lasersko tehniko

Laboratorij za fotoniko in laserske sisteme (FOLAS)

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Rok Petkovšek

Tajništvo: Alenka Rogelj Ritonja

Raziskovalna področja: Laserski viri, Vlakenski in hibridni laserji, Fotonika, Procesiranje optičnih vlaken, Lasersko transferno tiskanje, Lasersko mikro in nano procesiranje, Laserski posegi v medicini, Hitra fotografija, Laserske interferometrične metode, Optodinamika

 

Laboratorij za lasersko tehniko (LASTEH)

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Matija Jezeršek

Tajništvo: Alenka Rogelj Ritonja

Raziskovalna področja: Laserske merilne metode, Laserska triangulacija, Vlakenski senzorji, Hitra fotografija, Interferometrija, Laserski obdelovalni procesi, Lasersko mikrostrukturiranje, Adaptivno krmiljenje laserskih procesov, Medicinski laserski posegi, Optodinamika.

11 Katedra za tribologijo in sisteme vzdrževanja

Laboratorij za tribologijo in površinsko nanotehnologijo TINT

Vodja laboratorija: prof. dr. Mitjan Kalin

Tajništvo: Jožica Sterle

Raziskovalna področja: Obraba, Mazanje, Trenje, Vzdrževanje, Tehnična diagnostika, Inženiring površin

Laboratorij za fluidno tehniko LFT

Vodja laboratorija: doc. dr. Franc Majdič

Tajništvo: Jožica Sterle

Raziskovalna področja: Fluidna tehnika, Oljna in vodna hidravlika, Numerične simulacije, Hidravlične sestavine in sistemi, Krmiljenje, Razvoj sestavin in sistemov, Trajnostni testi, Diagnostika v hidravliki

12 Katedra za dinamiko fluidov in termodinamiko

Laboratorij za dinamiko fluidov in termodinamiko LFDT

Tajništvo: Zdenka Rupič

Raziskovalna področja: Dvofazni tok, Fazne spremembe, Inteligentni sistemi, Termoekonomika

13 Katedra za toplotno in okoljsko tehniko

Laboratorij za ogrevalno, sanitarno in solarno tehniko ter klimatizacijo LOSK

Vodja laboratorija: prof. dr. Vincenc Butala

Tajništvo: Darja Jeločnik

Raziskovalna področja: prenos toplote in snovi  v stavbah in stavbnih napravah, notranje okolje, prezračevanje, klimatizacija, učinkovita raba energije, zaščita okolja (zrak), sanitarno inženirstvo, alternativni sistemi, modeliranje

Laboratorij za hlajenje in daljinsko energetiko LAHDE

Vodja laboratorija: prof. dr. Alojz Poredoš

Tajništvo: Darja Jeločnik

Raziskovalna področja: Hlajenje, Ogrevanje, Prenos toplote in snovi, Sorpcija, Daljinska energetika, Prenosniki toplote, Toplotne črpalke 

Laboratorij za okoljske tehnologije v zgradbah LOTZ

Vodja laboratorija: prof. dr. Sašo Medved

Tajništvo: Darja Jeločnik

Raziskovalna področja: Tehniške vede, Energetika, Obnovljivi viri in tehnologije

14 Katedra za menedžment obdelovalnih tehnologij

Laboratorij za odrezavanje LABOD

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Franci Pušavec

Tajništvo: Marija Jeretina

Raziskovalna področja: Načrtovanje tehnologij in izdelkov, Obdelovalnost z odrezavanjem, jekla, zlitin, lesa, plastike, Visokohitrostno frezanje trdih gravur za orodjarstvo, Optimiranje tehnoloških parametrov obdelave, Obdelovalni stroji, Senzorika procesa odrezavanja

 

Laboratorij za zagotavljanje kakovosti LAZAK

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Davorin Kramar

Tajništvo: Marija Jeretina

Raziskovalna področja: Načrtovanje in obvladovanje kakovosti, Zagotavljanje kakovosti procesov/izdelkov in storitev, Menedžment tehnologij in inovacije, 3D digitalizacija in vzvratno inženirstvo, Meritve natančnosti obdelovalnih strojev in naprav

15 Katedra za konstruiranje in transportne sisteme KKTS

Laboratorij za konstruiranje LECAD

Vodja laboratorija: prof. dr. Jožef Duhovnik

Tajništvo: Silva Brenčič

Raziskovalna področja: Konstruiranje, Računalniško podprto konstruiranje, Tehnični informacijski sistemi, 3D modeliranje, Medicinska diagnostika, Tehnike upodabljanja, Metoda končnih elementov, Računalniška grafika, NC programiranje, Tokovne analize

Laboratorij za transportne naprave in sisteme ter nosilne strojne konstrukcije LASOK

Vodja laboratorija: doc. dr. Boris Jerman

Tajništvo: Silva Brenčič

Raziskovalna področja: Nosilne konstrukcije, Varjene konstrukcije, Tlačne posode in cevovodi, Dvižne in transportne naprave, Razvoj, Optimiranje, Vrednotenje

16 Katedra za modeliranje v tehniki in medicini KMTM

Laboratorij za modeliranje elementov in konstrukcij LAMEK

Vodja laboratorija: prof. dr. Ivan Prebil

Tajništvo: Silva Brenčič

Raziskovalna področja: Strojništvo, Specialna konstrukcijska znanja, Ležaji velikih dimenzij, Kotalno vrtljive zveze, Procesi zgorevanja v motorjih z notranjim zgorevanjem, Vozila, Prometne nezgode, Konstruiranje strojev, Mehanika konstrukcij in strojev, Geometrijsko dimenzioniranje in toleriranje, Ekspertni sistemi 

17 Katedra za delovne stroje in tehnično akustiko KDSTA

Laboratorij za energetske delovne stroje in tehnično akustiko LEDSTA

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Jurij Prezelj

Tajništvo: Zdenka Rupič

Raziskovalna področja: Črpalke, Ventilatorji, Kompresorji, Karakteristike, Koritacija, Hrup, Analiza hrupa, Zmanjševanje hrupa, Meritve hrupa, Lokacija virov hrupa, Napovedovanje hrupa, Zaznavanje hrupa

 

21 Oddelek za letalstvo

Laboratorij za aeronavtiko AEROL

Vodja laboratorija: izr. prof. dr. Tadej Kosel

Tajništvo: Marta Ilešič

Raziskovalna področja: Konstrukcijska mehanika, Specialna razvojna znanja, Specialna konstrukcijska znanja 

22 Enota za dopolnilna znanja