Veljavnost opravljenih vaj ter opravljanje vaj za pretekle letnike
Veljavnost opravljenih vaj
Vaje veljajo najmanj 3 leta, ko jih študent opravi s pozitivno oceno in ko ima pogoj, da pristopi k izpitu (sklep Senata UL FS z dne 26. 3. 2015). Sklep velja za generacije vpisane od 2014/15 naprej.
Opravljanje vaj za pretekle letnike
Študent, ki želi opravljati manjkajoče vaje iz preteklega letnika in študent, ki nima statusa študenta ter želi opravljati vaje, mora v študentski referat oddati Prošnjo za opravljanje vaj najkasneje do 15. septembra tekočega študijskega leta.
Študent, ki ni vpisan v letnik programa, iz katerega opravlja vaje, se opravljanje vaj zaračuna skladno s Cenikom UL. V kolikor ima študent za neopravljene vaje opravičljive razloge, kot jih opredeljuje 125. člen Statuta UL, lahko skupaj s Prošnjo za opravljanje vaj priloži tudi Prošnjo za oprostitev plačila (k prošnji morajo biti obvezno priložena dokazila).
V š. l. 2024/25 se strošek izvedbe vaj, ki jih opravljajo študenti izven vpisanega letnika programa, pri vseh predmetih na I. in II. stopnji študija (ne glede na število kreditnih točk) zaračuna 264,00 EUR. Študentu brez statusa študenta (pavzer), ki opravlja vaje pri predmetu z več kot 3 KT, se poleg opravljanja vaj zaračuna tudi opravljanje izpita (sklep kolegija dekana z dne 2. 9. 2024).
Študentom, ki so prvič vpisani v dodatno leto VS in UN, se ne zaračunava opravljanje vaj za predmete 3. letnika. Študentom, ki so prvič vpisani v dodatno leto MAG, se ne zaračunava opravljanje vaj za predmete 2. letnika (sklep kolegija dekana z dne 11. 9. 2023).
Študent se z oddajo vloge v študentski referat zavezuje, da bo v prihodnjem študijskem letu opravljal vaje pri navedenih predmetih in pravočasno poravnal vse finančne obveznosti.
Zunanji splošni izbirni predmet
Študent študijskih programov I. in II. stopnje lahko izbere izbirni predmet v okviru predmetnega stebra Splošni izbirni predmeti po lastni izbiri, na katerem koli programu, kateri koli fakulteti oz. univerzi. Študent lahko izbere predmet, ki se izvaja na isti stopnji študija, kot je študent vpisan, in ki je vreden najmanj toliko KT, kot je predvideno s študijskim programom. V primeru, da študent izbere splošno izbirni predmet druge fakultete, mora v Študentski referat poslati izpolnjeno vlogo skupaj s potrjenim učnim načrtom tega predmeta (dobi ga v študentskem referatu na fakulteti, ki izvaja izbrani predmet) najkasneje do pričetka študijskega leta (30. 9. 2024).
VPIS OCENE SPLOŠNEGA IZBIRNEGA PREDMETA
Ko študent opravi splošni izbirni predmet, v referatu fakultete oz. univerze, kjer je izbirni predmet opravljal, pridobi Potrdilo o opravljenih obveznostih in ga po elektronski pošti pošlje v študentski referat FS. Ko študentski referat FS prejme Potrdilo o opravljenih obveznostih, v VIS vpiše oceno.
Opravljanje diferencialnih izpitov za vpis na II. stopnjo – velja za študente UL FS
V skladu s pogoji za vpis, morajo diplomanti Visokošolskega strokovnega študijskega programa 1. stopnje Strojništvo – Projektno aplikativni program pred vpisom v Magistrski študijski program 2. stopnje Strojništvo – Razvojno raziskovalni program opraviti 2 diferencialna izpita:
- Integralske transformacije in Fourierova analiza (6 KT) in
- Parcialne diferencialne enačbe, kompleksna analiza in optimizacija (5 KT).
Študenti, ki želijo opravljati diferencialne izpite v študijskem letu 2024/25, morajo le-to sporočiti v Študentski referat (studentski.referat@fs.uni-lj.si) najkasneje do petka, 4. 10. 2024.
POZOR: Diferencialna izpita lahko opravljajo le študenti 3. letnika ali dodatnega letaVisokošolskega strokovnega študijskega programa 1. stopnje Strojništvo – Projektno aplikativni program (opravljanje diferencialnih izpitov v 1. in 2. letniku ni možno).
Na podlagi izkazane namere vam bo Študentski referat v sistem VIS vnesel diferencialna izpita. V kolikor svoje namere ne boste sporočili do petka, 4. 10. 2024, opravljanje diferencialnih izpitov v študijskem letu 2024/25 ne bo mogoče.
Študenti, ki ste pred študijskim letom 2022/23 že opravili diferencialna izpita Matematika 3 (6 KT) in 1 predmet po lastni izbiri iz našega Univerzitetnega študijskega programa 1. stopnje Strojništvo – Razvojno raziskovalni program (min. 4 KT), vam le ta veljajo za vpis na Magistrski študijski program 2. stopnje Strojništvo – Razvojno raziskovalni program. Opravljanje prejšnjih diferencialnih izpitov (Matematika 3 in še en predmet po lastni izbiri v vrednosti min. 4 ECTS) v študijskem letu 2024/25 več ni mogoče.
Opravljanje diferencialnih izpitov za vpis na II. stopnjo – velja le za študente drugih fakultet
Diplomanti drugih fakultet oddajo v študentski referat vlogo za opravljanje manjkajočih obveznosti, ki so potrebne za vpis (vloga).Opravljanje manjkajočih obveznosti se jim zaračunava po ceniku UL in sklepu 86. kolegija dekana z dne 17. 8. 2015.
Pravila prehodnega obdobja trenutnih in prenovljenih študijskih programov
Študentje, ki so v 2020/21 vpisani v 1. ali 2. letnik, bodo študij zaključili po starih programih, če bodo redno napredovali. Neopravljene predmete predhodnih letnikov bodo v prihodnjih letih opravili:
- Z izpitom predmeta po starem študijskem programu, če imajo pogoje za pristop k izpitu že opravljene.
- Če pogojev za pristop k izpitu še nima opravljenih in ima potrjeno obvezno prisotnost, se bo o načinu izpolnjevanja pogojev za pristop k izpitu dogovoril z nosilcem predmeta.
- Če študent nima ne prisotnosti na vajah, ne izpita, mora opraviti predmet po novem študijskem programu skladno s tabelo ekvivalentnih predmetov. Če predmet starega programa nima ekvivalenta v novem programu, študent izbere katerikoli predmet v novem programu, ki nima ekvivalenta v starem programu. Vsota kreditnih točk (KT) tako opravljenih novih predmetov mora biti enaka ali višja od vsote KT starih predmetov. Ocena se bo vpisala k predmetom starega študijskega programa.
Pavzerji in ponavljalci bodo prepisani v prenovljen program.
- Opravljeni predmeti se jim bodo priznali v prenovljenem študijskem programu na osnovi tabele priznavanja ekvivalentnih predmetov. V primeru, da se več predmetov starega programa združi v enega, se prizna novi predmet, če je študent s starimi predmeti dosegel enako ali več KT.
- Če opravljen predmet starega programa nima ekvivalenta v novem programu, se prizna za katerikoli izbirni predmet v novem študijskem programu. Vsota KT tako priznanih predmetov starega študijskega programa mora biti enaka ali višja vsoti KT novih izbirnih predmetov.
- Manjkajoče predmete bodo opravili v prenovljenem študijskem programu.
Izpitni roki starih programov bodo razpisani še najmanj tri leta od prenehanja izvajanja predmeta (skladno z 8. členom Študijskega reda FS).
Za potrebe priznavanja predmetov med obstoječimi in prenovljenimi programi se upoštevajo tabele priznavanja ekvivalentnih predmetov:
Navodila za nadaljevanje študija za študente starih “predbolonjskih” študijskih programov
Študenti starih »predbolonjskih« študijskih programov, akreditiranih pred 11. 6. 2004, lahko prehajajo v »bolonjske« študijske programe v skladu s spodnjimi navodili.
Postopek prijave: Študent na Fakulteto za strojništvo (v študentski referat) pošlje prošnjo za nadaljevanje študija ter priznavanje izpitov (Prošnja).
Prošnje za izdajo sklepov o določitvi pogojev za nadaljevanje študija po prekinitvi več kot 2 leti oz. več kot 10 let se zaračunajo v skladu s Cenikom UL.
Študentski referat najkasneje v roku 21 dni od prejema prošnje izda študentu sklep o nadaljevanju študija in priznavanju izpitov* (po pošti) ter račun za izdajo sklepa (po e-pošti).
*Študent starega VSŠ programa bo prejel sklep za nov bolonjski študijski program VSŠ I. stopnje, študent starega UNI programa bo prejel sklep za nov bolonjski študijski program UNI I. stopnje.
Študent lahko opravlja manjkajoče študijske obveznosti po programu, za katerega mu bo izdan sklep. Za opravljanje manjkajočih obveznosti, ki so potrebne za vpis mora v študentski referat oddati vlogo Vloga. Vlogo pošlje po prejetem sklepu. Na vlogo vpiše le tiste predmete, pri katerih nima opravljenih vaj in jih namerava opravljati v tekočem študijskem letu. Za vse informacije glede izvedbe predmeta se obrne na nosilca predmeta.
Opravljanje manjkajočih obveznosti se zaračunava po ceniku UL in sklepu 86. kolegija dekana. Obseg opravljanja manjkajočih obveznosti za pretekle letnike ni omejen.
Postopek prijave za vpis (po izpolnjevanju pogojev):
Ko študent izpolni pogoje za vpis (pogoj za vpis v 2. letnik: priznanih min. 48 KT 1. letnika, pogoj za vpis v 3. letnik: priznanih 60 KT 1. letnika ter min. 48 KT 2. letnika) se lahko prijavi v skladu z Razpisom za vpis v 1. letnik ali v višji letnik (letnik in vrsto vpisa določi komisija s sklepom). Skupne določbe Razpisa za vpis določajo vpis po merilih za prehode oz. pod pogoji za hitrejše napredovanje kot vpis oz. prijavo za vpis v višji letnik. Študentje, ki že izpolnjujete pogoje v skladu z merili za prehode po novem t.i. pogoje za vpis v višji letnik (2. ali 3. letnik), se lahko prijavite preko sistema eVŠ.
Pogoj za vpis v 1. letnik: Prijava v 1. letnik poteka preko Visokošolske prijavno-informacijske službe v skladu z Razpisom za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe. Prijaviti se je potrebno v prvem prijavnem roku preko portala eVŠ.
Pogoj za vpis v višji letnik: Kandidat se lahko vključi v bolonjski študij, v kolikor se mu prizna vsaj polovica obveznosti po ECTS iz prvega študijskega programa, ki se nanašajo na obvezne predmete študijskega programa. Če je kandidatu v postopku priznavanja zaradi prehoda priznanih vsaj toliko in tiste kreditne točke, ki so pogoj za vpis v višji letnik, se kandidatu dovoli vpis v višji letnik. Prvi prijavni rok za vpis v višji letnik traja v mesecu februarju do začetka marca, drugi prijavni rok za vpis v višji letnik pa v prvi polovici septembra.
Šolnina: Senat Fakultete za strojništvo je konec januarja 2017 sprejel sklep, ki določa, da se študentom starih (pred bolonjskih) študijskih programov (tistim, ki so že ponavljali ali zamenjali študijski program) ob vpisu v nove bolonjske študijske programe zaračuna šolnina po Ceniku UL. Šolnina za letnik študija za vpis na VSŠ/UNI študij znaša: 5.500,00 EUR.
Sklep je bil sprejet na podlagi 77. člena Zakona o visokem šolstvu: »Šolnina in drugi prispevki za študij po študijskih programih z javno veljavnostjo so prihodek visokošolskega zavoda in se določijo v skladu s predpisom ministra, pristojnega za visoko šolstvo. S predpisom iz prejšnjega odstavka se lahko določijo tudi prispevki za druge posamične storitve visokošolskega zavoda. Državljanom Republike Slovenije in državljanom članic Evropske unije šolnine ni mogoče predpisati za izobraževanje v okviru dodiplomskih študijskih programov in podiplomskih študijskih programov druge stopnje z javno veljavnostjo, ki se izvajajo kot javna služba. Ne glede na prejšnji odstavek se državljanom Republike Slovenije in državljanom članic Evropske unije šolnina lahko zaračuna, če imajo že doseženo izobrazbo, ki ustreza najmanj ravni izobrazbe, pridobljene po študijskem programu, v katerega so vpisani, oziroma še nimajo dosežene izobrazbe, ki ustreza najmanj ravni izobrazbe pridobljene po študijskem programu, v katerega so vpisani in jim je prenehal status študenta v skladu z 70. členom tega zakona na prejšnjem študijskem programu.«
Dvojnik študentske izkaznice
V primeru izgube, kraje ali uničenja študentske izkaznice, lahko v referatu zaprosite za izdajo dvojnika. Potrebujete potrdilo o preklicu dokumenta na Uradnem Listu; Dunajska cesta 167, Ljubljana (obvoznica Bežigrad) ali http://www.uradni-list.si/2, Opomba: Preklic študentskih izkaznic. V Uradnem listu RS se ne preklicuje več študentskih izkaznic, ki so bile izdane od 1. 8. 2013 dalje, saj je Univerza v Ljubljani sprejela Spremembe in dopolnitve Pravilnika o študentski izkaznici. Vloga za izdajo dvojnika
Prijava na izpit
Študent lahko opravlja izpit, če se je nanj pravočasno prijavil. Študent se mora na izpit prijaviti najkasneje 72 ur pred razpisanim izpitnim rokom preko sistema VIS pod rubriko Izpiti/Prijava na izpit. Po tem roku prijava na izpit ni več možna.
Pri prijavi študent izbere predmet, na katerega se prijavlja in izpitni rok. Ob uspešno oddani prijavi na izpit, sistem VIS le to potrdi in odprta prijava se prikaže tudi v tabeli Najbližji razpisani roki za neopravljene predmete, ki je na začetni strani. Študent je odgovoren za pravočasno, pravilno in popolno prijavo na izpit, zato v primeru, da ima študent pri prijavljanju na izpit težave, mora še isti dan kontaktirati študentski referat.
Rubrika Izpiti/Pregled prijav študentu omogoča pregled izpitov, na katere je prijavljen.
Tabela Najbližji razpisani roki za neopravljene predmete (na začetni strani) študentu omogoča pregled najbližje razpisanih rokov, roke za prijavo in odprte prijave.
Odjava od izpita je možna najkasneje en dan pred izpitom do dvanajste ure. Odjave po roku preko študentskega referata niso možne.
Prijava na komisijski izpit
Študent I. in II. stopnje, ki se bo od š.l. 2017/18 prvič vpisal v katerikoli letnik lahko izpit brez vloge in komisije opravlja trikrat. Četrto opravljanje izpita je komisijsko, za peto in hkrati zadnje komisijsko opravljanje izpita pa mora oddati prošnjo na Senat FS. V kolikor študent I. in II. stopnje (prvič vpisan pred š.l. 2017/18) še ni opravil izpitov letnika, v katerega je že bil vpisan, jih opravlja v skladu s starim Statutom UL in sicer brez vloge in komisij trikrat, četrto in peto opravljanje izpita je komisijsko, za šesto, tudi komisijsko opravljanje izpita, pa mora študent oddati prošnjo na Senat FS: vloga.
Komisije Senata so za celo š.l. v naprej določene v terminskem planu. Vlogo mora študent v referat oddati najmanj 3 delovne dni pred komisijo Senata.
Status študenta s posebnimi potrebami
Vloge oddane do 30. 9. bo komisija obravnavala v 1. tednu oktobra.
Seznam mentorjev najdete tu. Mentorji letnikov 23_24
Navodila za izpis iz fakultete
Za izpis iz Fakultete za strojništvo potrebujete naslednje dokumente:
- Študentsko izkaznico,
- Vloga za izpis
Vlogo in študentsko izkaznico študent dostavi v Študentski referat osebno v času uradnih ur ali pošlje po pošti. Za izpis iz fakultete mora imeti študent poravnane vse račune in vrnjene vse knjige v knjižnici FS.